Lojistik sektörü İstanbul'da buluşuyor

CNR Expo İstanbul'da 02-05 Mayıs 2013'te düzenlenecek lojistik fuarına, 20 ülkeden 200'ün üzerinde yerli ve yabancı firma katılacak

Avrupa-Asya-Ortadoğu üçgeninde önemli bir transfer merkezi haline gelmeyi amaçlayan Türk taşımacılık ve lojistik sektörü, "Transport ve Lojistik - Uluslararası Transport, Araç, Ekipman, Depolama ve Yönetim Teknolojileri Fuarı"yla, dünya lojistik sektörünü Türkiye'de bir araya getirecek. Bölgede ve dünyada yapılan en büyük üç fuardan biri olması hedeflenen CNR Holding - (UTİKAD) Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilecek fuar, İstanbul CNR Expo'da düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. CNR Holding İcra Kurulu Üyesi Özhan Carda, Sine Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Gürkan Sekmen, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nil Tunaşar, Yönetim Kurulu Üyesi Arif Badur ve Mehmet Ali Emekli ve UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur'un da katıldığı toplantıda, hızla büyüyen Türk taşımacılık ve lojistik sektörünün Türk ekonomisinin yeni lokomotifi olacağına dikkat çekildi. Geleceğin bölgesel lojistik üssü adayı olan Türkiye'nin lojistik potansiyelinin bu fuarla ortaya çıkacağı vurgulandı.

DİKKATLER TÜRKİYE'DE

Türk taşımacılık ve lojistik sektörü hakkında değerlendirmelerde bulunan UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin, Türk ekonomisinin büyüklüğü, siyasi ve ekonomik istikrarı, bölgesindeki lider konumu, coğrafi avantajları ve hızlı büyüme performansıyla dünyada ilgi odağı olmaya devam ettiğini belirtti. Erkeskin, "ABD ve Avrupa gibi önemli küresel oyuncular hızla gelişen Kafkaslar, Ortadoğu, Asya, Uzakdoğu hatta Afrika pazarına açılmak için Türkiye'yi kullanmak zorunda. Bu nedenle tüm dünyanın gözü Türkiye'nin üzerinde. Türkiye'nin bu avantajını çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. Bu konuda ilgili kamu kuruluşlarıyla sektörün STK'larına önemli görevler düşüyor. Sektörün çatı kuruluşu olarak, Türkiye'nin ve sektörün bu avantajlarını ve potansiyelini ortaya çıkarmak, sektörün yurtiçinde ve yurtdışında bütün birleşenlerini bir araya getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

HEDEF 500 MİLYAR

Erkeskin, fuarın, Türk taşımacılık sektörünün gerçek potansiyelini ortaya koyacağını ve sektörün önümüzdeki yıllardaki yatırımlarını şekillendireceğini söyledi. Türkiye'nin 2023 yılında önüne koyduğu 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde lojistik sektörünün büyük katkısı olacağını aktaran Erkeskin, "Türkiye'de lojistik sektörünün güçlenmesi için gerekli altyapı mevcut. Ülkenin kendi içinde ve bölgedeki gücü ve jeopolitik konumu göz önüne alındığında bölgesel üs olmamızın önünde hiçbir engel yok. Bugün Almanya başta olmak üzere bütün dünya, Türkiye'nin bölgenin lojistik üssü olma dinamiklerini tartışıyor" diye konuştu.

YENİ İŞ FIRSATLARI KAPIDA

Fuarın sadece sektör şirketlerini değil sektörden hizmet alanları da kapsayacağının altını çizen Turgut Erkeskin, şunları söyledi: "Sektör şirketlerimiz bu fuarda yerli ve yabancı partnerleriyle bir araya gelme, markalarını, hizmetleri ve yenilikleri tanıtma, yeni işbirlikleri kurma ve büyüyen pazardan daha fazla kazanç sağlama fırsatı yakalayacaklar. Aynı zamanda lojistik sektöründen hizmet alan önemli ihracatçı sektörler de Türk taşımacılık ve lojistik sektörünün gerçek potansiyelini görme, sektörü ve dinamiklerini yakından tanıma ve daha fazla katma değerli hizmet alabilme şansına kavuşacak."

Türkiye pazar payını artıracak
Ekonomik büyüklüğü, çevre ekonomiler üzerindeki etkisi, gücü, hızlı gelişme potansiyeli ve coğrafi konumuyla geleceğin küresel lojistik üs adayı olan Türkiye, 10-12 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip küresel lojistik pazarındaki payını artırmayı hedefliyor.


BİZE ULAŞIN