Obama'ya 'dinamit'li tehdit

ABD'yi mali uçurumdan çıkarmak için zengin vergisini gündeme getiren Başkan Obama'ya CEO'lardan "Dinamitle oynuyorsun" tehdidi geldi. "Yatırımlar başka yere gider" diyenler de var

ABD Başkanı Barack Obama'nın, 10 yılda 1.6 trilyon dolarlık ekstra vergi çağrısında bulunmasına karşı gelen tepkiler çığ gibi büyüyor. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de 'mali uçurumu' aşmak için harekete geçen Obama'ya son olarak çoğunluğunu Cumhuriyetçiler'in oluşturduğu CEO'lardan "dinamitle oynuyorsun" tehdidi geldi. Kongre liderleri ile cuma günü buluşmaya hazırlanan Obama'ya karşı ilk uyarı Goldman Sachs CEO'su Lloyd Blankfein'den geldi. Blankfein, iş dünyası ve Obama'yı bu konuda bir an önce anlaşma sağlanması ve zaten kırılgan olan ekonominin riske atılmaması konusunda uyardı. Honeywell International'ın yöneticisi David Cote, "Eğer anlaşma sağlanamazsa ekonomistlerin düşündüğünün çok ötesinde bir resesyonun kıvılcımı ateşlenecek. Önceki tartışmalarda ateşle oynamışlarsa bu sefer nitrogliserin (dinamit) ile oynuyorlar" dedi. Sorun çözülmezse ABD ekonomisinin sanıldığından çok daha büyük bir resesyona girileceğini ifade eden Cote, "Bazıları bunun sadece küçük bir yangın olacağını düşünüyor, ben ise bunun felakete dönüşeceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu. Obama yönetimini tehdit edenler arasında New York Borsası da var. New York Stock Exchange'in operatörü NYSE'nin CEO'su Duncan Niederauer, Washington'da yılsonuna kadar bir uzlaşma sağlanamazsa büyük firmaların yatırımlarını gözden geçireceğini belirterek, "Bu gidişle ABD'ye yatırım yapmayız. Daha az belirsizlik olan ülkelere gideriz" dedi. Cumhuriyetçi Parti Senato Grup Başkanı Mitch McConnell de partisinin yeni kamu gelirleri konusunda görüşmelere açık, vergi artırımlarına ise karşı olduğunu söyledi. McConnell "Vergileri artırarak ekonomiyi daha fazla zayıflatmak ve istihdama zarar vermek istemiyoruz" dedi.

'Dik dur' çağrısı
ABD'nin bütçe açığı ve başkanlık seçimlerini değerlendiren tüketici avukatı Ralph Nader de "Seçimler Barack Obama'ya yeni sorumluluklar getirdi. Ayrıca Cumhuriyetçiler karşısında 'dik durma' görevi verdi" dedi. Sanılanın aksine iş dünyasının aslında Obama'nın tarafında olduğunu söyleyen eski bağımsız başkan adayı Nader, Yahoo'ya yaptığı açıklamada, "Büyük şirketler ve Wall Street gerçekten bir uzlaşma istiyor. Bu nedenle Temsilciler Meclisi ve Senato'daki Cumhuriyetçiler'e baskı yapıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN