Türkiye'yi uçuracak proje

Altay Milli Tank Projesi'nde ilk protip üretildi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük askerî projelerinden biri olan Altay'ın tanıtımı Başbakan Erdoğan tarafından yapıldı. Türkiye'nin milli imkanlarla ürettiği ilk tank olan Altay, savunma sanayi açısından hem TSK'nın ihtiyaçlarını karşılaması hem de ihracat avantajlarıyla ülkeyi bir üst seviyeye taşıyacak.

İSMİNİ BÜYÜK KOMUTANDAN ALDI

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Türk Ana Muhabere Tankı ihtiyacının, yurt içinde geliştirme modeli ile karşılanması amacıyla başlatılan projenin ilk ayağında sona gelindi.

İsmini Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan alan Altay tankının Sakarya Otokar fabrikasında ilk prototip üretimi gerçekleştirildi. 2016 yılı sonunda Altay, seri üretime hazır hale gelecek. Altay Projesi'ne Güney Koreli Rotem firması teknik destek sağlarken, tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için Otokar ve Rotem birlikte çalışıyor. Ayrıca projede 40'dan fazla yerli alt yüklenici bulunuyor.

Türkiye'nin en büyük hayallerinden biri olan Milli Tank Projesi uzun yıllardan bu yana gündemdeydi. Nihayet 2007 yılında harekete geçildi. Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi (MİMTÜ) Projesi çerçevesinde 30 Mart 2007'de yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı sonucunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından proje ana yüklenicisi olarak Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. belirlendi.Milli Tank Projesi iki dönem halinde planlandı. İlk dönem tasarım ve prototip üretimi ikinci dönem ise seri üretim olarak belirlendi. Birinci dönem çalışmalarına 15 Ocak 2009 tarihinde başlandı. Yaklaşık 80 ay gibi bir zamanda kavramsal tasarım, detaylı tasarım ve prototip üretimi gerçekleştirildi. Altay'ın tankının tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve kalifikasyon aşamalarının tamamlanması için 500 milyon dolar kaynak ayrıldı. Üretilen prototipin testleri Otakar içinde bulunan Türkiye'nin ilk yerli tank test merkezinde sürüyor.

MİLLİ TANK ALTAY'IN İLK GÖRÜNTÜLERİ40'dan fazla yerli alt yüklenicinin görev aldığı projede modele uygun olarak belirlenen alanlar dışında, tamamen yerli alt sistemlerin kullanılması hedeflendi. Bu kapsamda, tankın yeni nesil atış kontrol sistemi ve komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanıyor. 120 mm'lik 55 kalibre ana silah sistemi, Güney Koreli Hyundai Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından üretilecek.BAŞBAKAN ERDOĞAN ALTAY PROJESİNİ ŞU SÖZLERLE ANLATTI


Dört yıl önce verdiğimiz kararın ete kemiğe bürünmesine şahit oluyoruz. Bu proje, dünya savunma liginde üst basamaklara yükselmemize büyük katkı sağlayacaktır.

Altay tankının ilk prototipleri üzerindeki testler sonrası, doğrulama testleri yapılacak, sonra da seri üretime geçilecek. Sadece bir tankın üretimi değil savunma sanayinin geleceği adına, eğitim, ekonomi adına önemli kazanımlar sağlıyoruz.

1921 yılında kağnısında cephane yükleyen Şerife Bacı'yı anmak istiyorum. 81 yıl boyunca savunma sanayi konusunda gerekli adımların niye atılmadığını sorgulamalıyız. Son 10 yılda önemli adımlar attık. Kendi piyade tüfeğinii savaş botlarını üretir hale geldik. Gurur duyduklarımızdan biri, dünyada insansız hava aracı üreten 3. ülke olmamızdır.

Kendi ordusunun ihtiyacını karşılayan ve dostlarına ihraç eden ülke olarak yürümeye devam edeceğiz.

Bizim iyi niyetimizi, sabırlı yaklaşımlarımızı kimse pasiflik olarak algılamasın. Bizim de sabrımızın sınırı vardır. Elbette kurulan tuzakların farkındayız ama barış istikrar için gereken karşılığı vermekte bir an bile tereddüt etmeyiz.

Altay tankı geliştirme projesinde sürecin kısaltılması için yoğun bir şekilde çalışılıyor. Altay projesinde geliştirme sürecinin beklenenden daha kısa bir sürede bitmesini hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde seri üretime geçerek Altay ana muharebe tankını Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın hizmetini sokmayı planlıyoruz.


BİZE ULAŞIN