Akbank'a 500 milyon dolar kredi

Akbank, ithalatın finansmanı programı kapsamında Japan Bank for International Cooperation'dan (JBIC) 500 milyon dolar tutarında kredi sağladı.

Akbank açıklamasında, Akbank'ın Türkiye'nin 2023 yılında en büyük 10 ekonomi arasına girme hedefini destekleme yolundaki çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamaya göre, Japan Bank for International Cooperation'dan (JBIC) 500 milyon dolar kredi alan Akbank, 10 yıl vadeli kaynağı, Türkiye ekonomisinin büyümesine ivme kazandıracak enerji santralları ve boru hatları gibi yatırımlarda kullandıracak.

Türkiye ve çevre ülkelerde faaliyet gösteren şirketlerin Japonya'dan yapacakları ithalatın finansmanına yönelik olarak sağlanan 500 milyon dolarlık kredinin anlaşması, Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, JBIC Genel Müdürü Hiroshi Watanabe ve iki bankanın temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen törenle imzalandı.

Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, konuya ilişkin açıklamasında, JBIC tarafından Türkiye'de Japonya'dan yapılacak ithalatın finansmanı için bir bankaya tek seferde verilen en büyük montanlı krediyi sağlamış olduklarına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Geçtiğimiz ekim ayında Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) yıllık toplantıları sırasında Tokyo'da JBIC ile imzalanan işbirliği anlaşmasının ilk sonuçlarını bu kadar kısa sürede vermeye başlaması memnuniyet verici. Türkiye, Japonya ve çevre ülkelerde faaliyet gösteren firmalar arasındaki ilişkilerin daha da derinleşmesi, ticaret trafiğinin daha da hızlanması için büyük bir potansiyel bulunuyor. Yeni yatırım fırsatları ve projeler kapsamındaki işbirliği ve dış ticaret işlemlerinde sunacağımız avantajlı ve uzun vadeli finansman çözümleri ile ticari ilişkilerin daha da ivme kazanmasına katkı sağlayacağız. Japon mal ve hizmetlerinin alımı ile desteklenecek bu yatırımlar inşaat, petrol ve doğalgaz boru hatları, enerji santralleri, petrol rafineleri ve sağlık sektörünü kapsıyor.''

Japon yatırımların kazanımında en önemli etkenin güven ortamının sağlanması olduğunu belirten Kefeli, dünyanın birçok ülkesi finansal kriz ile mücadele ederken Türkiye'nin sergilediği güçlü finansal yapı ve istikrarın gereken tüm zemini hazırladığını ifade etti.

Kefeli, Akbank'ın uluslararası finans sistemine entegrasyonunda oldukça önemli adımlar attığını belirterek, uluslararası finans camiasıyla entegrasyon için dünyanın önde gelen banka ve finans kuruluşlarıyla işbirliklerini geliştirmeye devam edeceklerini de kaydetti.

BİZE ULAŞIN