Akfen'den 656 milyon lira kar

Akfen Holding 2012 yılı 9 aylık dönemde 656 milyon lira kar elde etti.

Akfen Holding'in 2012 yılı 9 aylık finansal sonuçları açıklandı.

Akfen Holding açıklamasına göre, 1 Ocak 2012-30 Eylül 2012 dönemini kapsayan finansal sonuçlarına göre Akfen Holding'in konsolide net dönem karı 656 milyon 367 bin lira olarak gerçekleşirken, şirketin öz sermayesi 2011 yıl sonuna göre yüzde 46 artarak 1 milyar 680 milyon lira oldu.

Akfen Holding'in düzeltilmiş faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında artarak 248 milyon 716 milyon lira oldu. Holding'in konsolide geliri ise 862 milyon 699 bin lira olarak gerçekleşti.

Akfen Holding'in dokuz aylık operasyonel gelişmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akfen Holding Üst Yöneticisi (CEO) Süha Güçsav, bu dönemde gerçekleşen TAV Havalimanları ve TAV Yatırım'da sahip olunan hisselerin önemli bir kısmının satışı ile şirkete büyük bir nakit girişi sağlandığını ve bunun da yeni yatırım alanlarına girmek konusunda Akfen Holding'in kaynaklarını önemli ölçüde genişlettiğini ifade etti.

Söz konusu satış işlemiyle birlikte Akfen Holding'in sermaye yapısının çok daha kuvvetli bir seviyeye ulaştığını vurgulayan Güçsav, satış işleminin de önemli katkısıyla net kardaki rekor seviyedeki artışa da dikkati çekti.

Güçsav, 2012 yılının dokuz ayında bağlı ortaklıkları ve müşterek yönetime tabi şirketleri aracılığıyla 272,7 milyon liralık yatırım yapıldığını belirtti.

Yeni yatırım fırsatlarına da değinen Güçsav, Akfen, Doğuş, Makyol ve Autostrade per L'Italia'nın oluşturduğu eşit ortaklıklı konsorsiyumun, 31 Ekim'de köprüler ve otoyolların özelleştirilmesi ihalesine teklif verdiğini kaydetti.

Mersin'de kurulması planlanan ve yaklaşık 500 milyon dolara mal olması beklenen doğalgaz çevrim santrali projesinin kurulu gücünün 570 MV'a yükseltilmesi için EPDK'ya yapılan başvurunun uygun bulunmasıyla projenin hız kazandığını belirten Güçsav, yapılacak santral için teknik danışman ve mühendislik hizmetlerinin alınacağı firmanın belirlendiğini ve inşaatına başlandığını belirtti.

Akfen Holding olarak tahvil piyasalarını da etkin şekilde kullanmaya devam ettiklerini belirten Güçsav, halka arz ettikleri toplam 280 milyon liralık tahvilin faiz ödemelerinin dönem içinde başarıyla gerçekleştiğini ifade etti.

İştirakleriyle birlikte operasyonel ve finansal açıdan başarılı bir dönemi geride bıraktıklarını vurgulayan Güçsav, önümüzdeki dönemde de gerek mevcut iştirakleri gerekse Akfen Holding portföyüne eklenecek yeni projelerle birlikte hedeflerine sağlam adımlarla ilerleyeceğini ifade etti.

BİZE ULAŞIN