Almanlar'a Yunan dayağı

Borç krizini aşmak için uygulanan kemer sıkma politikalarından Angela Merkel'i sorumlu tutan Yunanistan'da, işçiler Alman heyetini tartakladı

İflasın eşiğine gelen Yunanistan'da krizin tetikleyicisi olarak görülen ve protestocuların hedefindeki isim haline gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel'e duyulan öfke sokağa yansıdı. Merkel'in ülkeyi ziyaretinde Almanya'ya karşı tavrını açıkça belli eden öfkeli Komşu şimdi de Alman heyeti tartakladı. Yunan-Alman işbirliğinin sağlanması amacıyla Almanya Başbakanı Ankela Merkel'in özel talimatıyla Selanik kentinde konuşlanan Hans Joachim Fuchtel'in öncülüğünde şehre gelen 150 kadar Alman yerel yönetim üyesi ve Almanya'nın Selanik Başkonsolosu Wolfgang Hoelscher- Obermaier belediye işçileri tarafından tartaklandı. Fuchtel'in Yunanistan'daki yerel yönetim sorunlarının, belediyelerde gereğinden fazla işçi ve memur çalıştırılmasından kaynaklandığına ilişkin sözleri öfkeli işçileri sinirlendirdi. Fuchtel, "Yunan yerel yönetimlerinde 3 bin kişinin yaptığı işi, Almanya'da bin kişi yapıyor" diyince işçiler ayaklandı. Belediye işçileri Alman heyete yumurta attı. Öte yandan, sosyalist PASOK'un lideri Evangelos Venizelos'un Yunan Merkez Bankası Başkanı Yorgos Provopulos ile yapacağı görüşme de eylemciler tarafından engellendi.

EURO YENİDEN RESESYONDA
Avrupa 2009'dan bu yana ikinci kez resesyona girdi. Borç krizi Almanya ve Fransa'daki ılımlı büyümeye rağmen üçüncü çeyrekte ekonominin yüzde 0.1 daralmasına neden oldu. Almanya ve Fransa'nın yüzde 0.2'lik büyümesi, Hollanda, İspanya, İtalya ve Avusturya'nın küçülmesiyle Euro Bölgesi'ni resesyondan kurtarmaya yetmedi.
BİZE ULAŞIN