Marmarabirlik kredi borçlarını erteliyor

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), rekolte düşüklüğünden dolayı üretici ortaklarına 2011-2012 iş yılında kullandırdığı 6 milyon lira tutarındaki ayni kredi borçlarının geri ödemesini, bir yıl süreyle erteledi.

Marmarabirlik'ten yapılan yazılı açıklamada, geçen yıl 30 bine yakın üretici ortaktan koşulları uygun olan 25 bin 317'sine, gübre ve zirai ilaç kredisi kullanmak için 17,4 milyon lira ödenek çıkarıldığı ve 6 milyon liralık kredi kullandırıldığı belirtildi.

Üreticinin yaşadığı olumsuz koşulları dikkate alan Marmarabirlik Yönetim Kurulu'nun, ayni kredi borçlarının 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle bir yıl süreyle ertelenmesini kararlaştırdığı kaydedilen açıklamada, ertelemeden yararlanmak isteyen üretici ortakların bağlı bulundukları kooperatiflere dilekçeyle başvurmaları gerektiği bildirildi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa da her zaman üretici ortaklarının yanında olduklarını vurgulayarak, ''Üreticilerimizin mağduriyetini gidermek için koşullarımızı zorlayarak yapılabilecek her şeyi yapıyoruz. Marmarabirlik'in bu çabaları karşısında üreticilerimiz de kooperatiflerine sahip çıkmalıdır. Ürünlerini kooperatiflerine teslim etsinler ki biz de onlara sahip çıkabilelim. Aksi halde bugün 10 kuruşluk farkı tercih eden üreticilerimiz yarın zararlı çıkacaktır'' dedi.

Bu arada, sofralık zeytin alımlarını sürdüren Marmarabirlik, 1 Kasım itibariyle başlayan kampanya kapsamında, şu ana kadar 27 milyon lira bedelle, 7 bin tonun üzerinde zeytin alımı gerçekleştirdi.

BİZE ULAŞIN