Vodafone girişimcilik merkezi kuruyor

Türkiye Vodafone Vakfı tarafından, girişimcilik ekosisteminin gelişimini desteklemek üzere ''Uluslararası Girişimcilik Merkezi'' kurulacak.

Türkiye Vodafone Vakfı'nın Kalkınma Bakanlığı'nın himayesinde, UNDP, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği işbirliğiyle, girişimcilik ekosisteminin gelişimini desteklemek üzere oluşturacağı ''Uluslararası Girişimcilik Merkezi'', bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, uluslararası organizasyonlar, teknoloji şirketleri ve üniversitelerin bilgi birikimini aynı çatı altında toplayacak.

Merkezin tanıtım toplantısında konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Türkiye'deki insan gücünü girişimcilik yoluyla harekete geçirdiklerini ifade ederek, ülkede girişimcilik alanında yeni açılım ve atılımların önünü açacak Girişimcilik Merkezi'ni hayata geçirmekten mutluluk duyduklarını belirtti.

''Günümüzün yeni küresel gerçekliği, güç dengelerinin eksenini değiştirirken, fırsatlarla riskleri eş zamanlı olarak ülkelerin önüne koyuyor. Ekonominin en dinamik katmanı ve değişimin katalizörü olarak girişimciler, fırsatları içinde yaşadıkları toplumun avantajına dönüştürerek, kalkınmanın ve refahın önünü açacak asıl itici gücü temsil ediyor'' değerlendirmesinde bulunan Timuray, bugün yapılan araştırmalara göre, girişimcilik ve inovasyonda gerçekleşen her yüzde 1'lik artışın, ekonomide yüzde 0,8'lik bir büyümeye tekabül ettiğini söyledi.

Timuray, Türkiye'deki nüfusun ekonomik değer ve fark yaratma gücüne sahip girişimci potansiyelinin, özellikle kadınlar ve gençler bazında arzu edilenin altında temsil edildiğine dikkati çekerek, Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında kadınları toplumsal ve ekonomik hayata dahil etmek amacıyla, ''Teknolojide Kadın Hareketi Projesi''ni yürüttüklerini hatırlattı.

Teknoloji projesinin yanı sıra gençlere yönelik olarak ''Global Üniversiteli Girişimci Yarışması''nın Türkiye ayağını düzenledikleri bilgisini de aktaran Timuray, ''Şimdi de ülkemizdeki insan kaynağının potansiyelini, girişimcilik yoluyla harekete geçirecek Uluslararası Girişimcilik Merkezi'ni ülkemizin hizmetine sunuyoruz. Bu çatı altında, girişimcilik alanında faaliyet gösteren farklı paydaşlar arasında deneyim ve bilgi paylaşımı yoluyla, ülkemizde girişimcilik alanında yazılacak nice başarı hikayesine katkı sağlamaktan mutluluk duyacağız'' değerlendirmesini yaptı.

FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Özyeğin Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin de şu ana kadar 10 ülkede 75 civarında şirket kurduğuna dikkati çekerek, ''Şu anda 11 ülkede faaliyet gösteren bir Grubun başındayım. Her şeyi girişimcilik ruhuyla yaptım. Ancak seçtiğiniz ekip çok önemli. Uluslararası Girişimcilik Merkezi'nde eğitim faaliyetleri olacak. Özyeğin Üniversitesi olarak aktif şekilde eğitim faaliyetlerine destek vermeye hazırız. Üniversitemizin hazır eğitim modülleri bulunuyor. Merkezi destekleyen tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum'' dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu (GGK) Başkanı Ali Sabancı ise TOBB GGK olarak Uluslararası Girişimcilik Merkezi'ne taraf olmalarının 2 önemli nedeni olduğunun altını çizdi.

Sabancı, ''Birincisi, Merkezde girişimcilik eğitimlerinin gençlere verilecek olması. İkincisi ise burada 5 bin kadın ve gence eğitim verilecek. Umut ediyorum ki bunların çoğu genç kadın olacaktır. Çünkü artık hiç kimse 37,5 milyonluk bir ülkede yaşamak istemiyor. Ben 75 milyonluk bir ülkede yaşamak istiyorum. Uluslararası Girişimcilik Merkezi'nin sağına-soluna bakıyorsun, muazzam bir proje. Projenin sonuna kadar destekçisiyiz. Elimizden ne geliyorsa yapacağız. Herkes bir taraftan tutup girişimcilik ekosistemine fayda sağlamak zorunda.'' değerlendirmesinde bulundu.

-''Uluslararası Girişimcilik Merkezi''-

İstanbul Eminönü'nde bulunan UNDP'nin merkez binası içinde yer alacak olan ''Uluslararası Girişimcilik Merkezi''nde, sorumlu girişimcilik konusunda uluslararası düzeyde kapsayıcı ve yaygın bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.

İlk yıl 5 bin kadın ve gence ulaşmayı hedefleyen Merkez çatısı altında, Türkiye'de girişimcilik alanında mevcut ihtiyaçlar belirlenerek, bu doğrultuda yol haritaları çizilmesi ve Türkiye'deki girişimci insan kaynağının kapsamlı eğitim müfredatları ile geliştirilmesi ve ilk aşamada, girişimcilik odağında çalışan kurumların çalışmalarının bir havuzda buluşturularak incelenmesi, girişimcilik analizlerinin hazırlanması hedefleniyor.

İkinci aşamada, online ve yüz yüze eğitimlerin hazırlanması ve hayata geçirilmesi, üçüncü aşamada ise, eğitim sonrasındaki mentorluk, staj, çıraklık ve ödül gibi destek mekanizmaları hayata geçirilecek.

Proje kapsamında TOBB GGK ve TOBB KGK ve Habitat, var olan iletişim ağları aracılığıyla bir ihtiyaç analizi yapacak. İhtiyaç analizine göre belirlenen konular önceliklendirilecek ve eğitim içerikleri hazırlanacak.

Hazırlanan eğitim başlıklarına göre duyurular yapılacak ve öncelikle online eğitimlere katılım teşvik edilecek.

Online eğitim alan bireyler mülakata tabi tutulacak ve seçilenler yüz yüze eğitime alınacak, mentorluk hizmetinden faydalanacak.

Uluslararası Girişimcilik Merkezi, aynı zamanda potansiyel girişimcileri iş dünyasının saygın isimleriyle bir araya getirerek, bilgi ve deneyim paylaşımı anlamında güçlü bir sinerji yaratacak; girişimci adaylarının gücüne, yeni vizyonlarla güç katacak.

Merkezde başarılı iş fikirlerini sermayedar ve melek yatırımcılarla buluşturma hedefi de bulunuyor.

Ayrıca küresel ve ulusal alandaki başarılı girişimler, Merkez tarafından Genç ve Sosyal Girişimcilik Ödülleri kapsamında ödüllendirilecek. Bu uygulama bu girişimlerin görünürlüğüne de katkı sağlayacak.

BİZE ULAŞIN