BP'ye 4.5 milyar $'lık Meksika cezası

2010'da Meksika Körfezi'nde sondaj kulesinde meydana gelen petrol sızıntısından dolayı BP 4.5 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti

2010'da ABD'nin Meksika Körfezi açıklarındaki Deepwater Horizon petrol sondaj kulesinde meydana gelen petrol sızıntısının yol açtığı çevre felaketinden dolayı BP'ye 4.5 milyar dolar ceza verildi. Bu cezanın Amerikan tarihindeki en büyük para cezası olduğu belirtiliyor. BBC dört BP personelinin tutuklanabileceğini belirtti. BP daha önce yaptığı açıklamada, kriminal ve diğer suçlamalar konusunda anlaşmaya varmak için ABD kurumları ile 'ileri düzeyde görüşmeler' yürüttüğünü söylemişti. BP bu anlaşmanın Temiz Su Yasası kapsamında bireysel ve federal zarar taleplerini ve devletin ekonomik zarar başvurularını kapsamayacağını açıklamıştı. 2010'da patlama sonucu 11 işçi hayatını kaybetmiş ve üç ay boyunca devam eden petrol sızıntısı büyük bir çevre felaketine yol açmıştı.

REKOR PFİZER'DAYDI

Adalet Bakanlığı'nın şirketlere yönelik daha önce verdiği en büyük para cezası 1.2 milyar dolar ile 2009'da Pfizer ilaç şirketine uygulanmıştı. BP tüm hak taleplerini karşılamak için milyarlarca dolar tutarında menkul kıymetlerini satışa çıkarmıştı. Şirketin 20 milyar dolarlık Meksika Körfezi tazminat fonuna 860 milyon dolarlık son ödemesini bu yıl sonuna kadar yapması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN