Hisarcıklıoğlu Mayısta son

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nu destekleyenlerin ertelenmesini istediği seçimler öncesinde hükümet tavrını koydu. Oda ve borsa başkanlarının yüzde 80'ini değiştirecek seçimlerin 2013'te yapılması kararı alındı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) seçimleri yaklaşırken kulisler hareketlendi. Oda ve borsa seçimlerine üç ay kala kanundaki "iki kez üst üste" seçilememe hükmü nedeniyle zor günler yaşayan başkanlar, bir taraftan Anayasa Mahkemesi'nin diğer taraftan da hükümetin yolunu tuttu. Hükümet ise 10 yıldır görev yapan başkanların yüzde 80'ini değiştirecek seçimler öncesinde tavrını belirledi.

YAZICI UZUN SÜREDİR ÇALIŞIYOR

SABAH'ın edindiği bilgilere göre, kulislerde bir süredir konuşulan "Seçimler 1 yıl ertelenecek mi?" sorusunun cevabı "hayır" oldu. Hükümet TOBB seçimlerini Bakanlar Kurulu kararıyla ertelemeyecek. Bu da başta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu etkileyecek. Hisarcıklıoğlu, Mayıs 2013'te görevini bırakmak durumunda kalacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı uzun süredir, TOBB seçimlerinin demokratik ve zamanında yapılması için çok titiz bir çalışma yürütüyor. Çalışmaya göre, tüm meslekler artık Avrupa Birliği standartlarında gruplandırılacak, hiçbir oda ve borsa yönetimi meslek komitelerinin belirlenmesinde inisiyatif kullanamayacak. Böylece mayısta TOBB'un en demokratik seçimi yapılacak.

'ÜÇ AYDA TAMAMLAYIN' BAS KISI
Tüm meslekler NACE (Avrupa Topluluğu Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflandırılması) kriterlerine göre gruplandırılıyor. Bakanlık üç ay içinde gruplandırmanın tamamlanması için TOBB'a 'talimat' verdi.

NACE'DE USULSÜZLÜK YAPILDI
Meslek gruplarının belirlenmesinde Avrupa Birliği'nin de öngördüğü NACE kodlarına geçiş kararı alınmasına rağmen denetimlerde meslek gruplarının mevzuata uygun oluşturulmadığı tespit edildi. Meslek gruplandırmasında aynı ticaret ve meslekle uğraşan kişilerin farklı gruplara, ayrı meslektekilerin ise aynı gruba kaydedildiği (terzi ve kuyumcunun aynı gruba atanması gibi) ortaya çıktı. Sorun ve usulsüzlükler belirlenince sınıflandırma TOBB'a tebliğ edildi.

TOBB'DAN BEYHUDE LOBİ
Bu yıl ekim-kasımda yapılması beklenen seçimler için bakanlıktan 6 ay süre alan oda ve borsaların ikinci bir uzatma için de lobi yaptığı öğrenildi. Bakanlığın kesin kararına rağmen ertelemenin Bakanlar Kurulu'nun gündemine getirilmesinin yolunu arayan TOBB, yönetimdeki iki dönem kuralının değiştirilmesi için de çalışılıyor. TOBB kanununa göre, oda ve borsa seçimlerinde iki dönem üst üste seçilenler, iki dönem ara vermeden yeniden aday olamıyor.
BİZE ULAŞIN