Körfez'den 4.3 milyar $ aktı

İMKB Başkanı Turhan, Arap yatırımcıların portföy büyüklüğünün ekimde 4.3 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi

Mütekabiliyet Yasası'ndan sonra Türkiye'de ev almak için sıraya giren Araplar borsaya da akın ediyor. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, Araplar'ın Türkiye'ye yaptığı toplam portföy yatırımlarının ekim ayı itibarıyla 4.3 milyar dolara ulaştığını söyledi. Geçen yıl sonunda bu rakamın 132 milyon dolar olduğunu belirten Turhan, "İnanamadım. 132 milyon dolar gerçekten hiçbir şey demek değil. Bu rakam geçen ay itibarıyla 4.3 milyar dolara ulaşmış durumda. Çok şaşırtıcı bir gelişme" dedi. Türk-Arap Sermaye Piyasaları Forumu'nda konuşan Turhan ancak yine de bölgeden gelen toplam portföy yatırımlarının hâlâ düşük olduğunun da altını çizdi. Arap yatırımcıların toplam piyasa içindeki payının yüzde 3 olduğunu anlatan Turhan, "Demek ki bunun üzerinde çalışmalıyız. İnsanlığın bütün tarihi buradan başlıyor. Uygarlığın beşiği burası. Gerçek başarılar elde etmişler. Petrol kaynakları nedeniyle dünyanın en zenginler ülkeleri burada. Demografiye ve beşeri sermayeye gelince bazı problemlerimiz olduğunu kabul ederim. Bunu geliştirmek için daha fazla yatırım yapmamız lazım" diye konuştu.

NASREDDİN HOCA ÖRNEĞİ

Nasrettin Hoca'nın meşhur hikâyesini anlatan Turhan, "Onun dediği gibi un, şeker ve yağ var. Neden helva yapmıyorsun. Bu bizim durumumuzu gerçekten çok iyi anlatıyor. Beşeri sermayemiz, doğal ve finans kaynaklarımız var. Yani araçlarımız mevcut. Operasyonel kapasite ve altyapı eksik" dedi. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre 2011'in son çeyreğinde Arap bankaların Türkiye'deki varlıklarının 24 milyar dolar civarında olduğunu söyleyen Turhan, "Bu bankalar sektörde yüzde 3.5'luk bir paya sahip" dedi. Turhan, İMKB'nin 2011'de hisse senetleri açısından yükselen borsalar arasında 8'inci olduğu belirterek, "Toplam likidite açısından da ilk 10'dayız" dedi.

DOKUZ BORSAYLA ANLAŞMA
Bölgedeki birçok borsa ile mutabakat zaptı imzaladıklarını anlatan İMKB Başkanı İbrahim Turhan, "Bunlar Maskad, Muskad, Abu Dabi, Şam, Kazablanka, Mısır, Bahreyn, Tunus ve Libya. Bazı bölgesel örgütlerde öncülük yapıyoruz. Çeşitli şeriat endekslerinde de yer alıyoruz. 19 İslami kalkınma örgütünden 50 şirketin şeriata uygun hisse senetleri burada var. 1 milyar dolarlık sukuk çıkarttık ve şeriata uygun bir takım ürünleri çıkarmaya devam edeceğiz" dedi.

PİYASA DEĞERİ 300 MİLYAR $
İMKB'nin piyasa değerinin 300 milyar dolar olduğunu aktaran Turhan, bunun Türkiye'nin toplam GSYİH'sının yüzde 35'ine denk geldiğini, yıllık cironun ise 2.5 trilyon dolar olduğunu dile getirdi.
BİZE ULAŞIN