'Kuzey Irak gazı % 50 ucuz olabilir'

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Birol, enerji politikalarının temelinde Irak'ın olması gerektiğini belirterek, "Buradaki doğalgazın maliyeti % 50 daha ucuz olabilir" dedi

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, Ankara'nın enerji politikalarının mihenk taşını doğalgaz ve petrol üretimi hızla artan Irak ile ilişkilerin oluşturması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin Irak'tan alacağı doğalgazın maliyetinin yüzde 50 daha ucuz olabileceğini kaydetti.

BÜYÜMENİN YARISI IRAK'TAN

Atlantik Konseyi Enerji Zirvesi'nde konuşan Birol, "Kuzey Irak'tan gelebilecek olan doğalgazın maliyeti şimdiye kadar düşünülen projelere göre son derece düşük. Türkiye'nin dış politikası, enerjinin mihenk taşlarından bir tanesi Irak ile ilişkiler olmalı diye düşünüyorum" dedi. Irak'ın petrol üretiminin de hızla arttığını ve İran'a uygulanan ambargolar nedeniyle ortaya çıkan açığın buradaki petrol üretimi ile telafi edildiğini söyleyen Birol, önümüzdeki yıllarda dünya petrol arzındaki büyümenin yarısının Irak'tan geleceğini söyledi. Birol, "Irak'taki üretim büyümesinin geldiği iki tane belli başlı bölge var. Bir tanesi Güney Irak Basra civarında, diğeri de Kuzey Irak Kürt bölgesel yönetiminin olduğu yerde" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN