Sokaklarda kriz statlarda bahar

Avrupa'nın içinde bulunduğu borç krizi yeşil sahalara yansımadı. İflasın eşiğine gelen ülke liglerinde bütçeler 'sabıkasız' çıktı. Yunanistan, İspanya, Portekiz ligleri gelir-gider dengesini tutturdu. Hatta bütçe fazlası bile verdi

Cumartesi 17.11.2012
Güncelleme: Cumartesi 17.11.2012
ABONE OL
Avrupa'da iflasın eşiğine gelen, bütçeleri alarm veren, borç krizi nedeniyle 'troyka'ya sığınan ülkeler futbolda sınıfı geçti. Yunanistan, Portekiz, İspanya başta olmak üzere borç krizine giren ülkelerin futbol liglerinde kriz sahaya yansımadı. Hatta Avrupa'dan kurtarma yardımı almak için bekleyen İspanya'da ve parasal destekle ayakta duran Portekiz'de futbol ligleri bütçe fazlası veren ilk 5 arasına girdi. Portekiz'in SuperLiga'sı bütçe fazlası veren ligler arasında ilk sırada. SuperLiga'nın 170 milyon euroluk gelirine karşılık, giderleri sadece 42 bin euro. Yani Portekiz ligi 128.8 milyon euro fazlada. Gelirleri 191.6 milyon euro olan İspanya'da bütçe fazlası 61 milyon euroyu geçti. Hemen hemen her gün kemer sıkma politikalarına karşı protesto için halkı sokağa inen Yunanistan liginde de durum aynı. Ülkenin birinci ligi bu yıl 6.1 milyon euroluk bütçe fazlası verdi.

EN BORÇLU İNGİLTERE
Küresel krizden nispeten daha az etkilenen ülke liglerinin bütçeleri ise alarm veriyor. Gelir-gider dengesi açısından bakıldığında negatifte olan ilk ülke İngiltere. İngiltere'nin Premier League'si 328.4 milyon euro açık verdi. Rusya ligi ise 192.4 milyon euroyla İngiltere'yi takip etti. Spor Toto Süper Lig de bütçe açığı veren ilk 5 arasına girdi. Ligin açığı 58 milyon euroyu geçti.

SARMALA GİRDİLER
Futbol ekonomisi alanında uzman Tuğrul Akşar liglerin bütçe açıklarının nedenlerinin değerlendirdi. Akşar, "Daha fazla borçlanan ve özkaynak açığı veren ligler zarar ediyor. Yanlış transfer harcamaları, kulüp yönetimlerinin yaptıkları hatalar, kulüplerin fonlarının heba olmasına neden oluyor. Aslında bir kulübün borçlanması gereken tutar asla gelirinin yüzde 70'ini geçmemeli. Bu rasyoyu geçen kulüpler ne yazık ki, bir borç sarmalına giriyorlar ve bu sarmaldan da çıkamıyorlar" dedi. Akşar, yetersiz ve zayıf finansal yapının, kulübün sportif rekabette daha da geride kalmasına neden olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Sportif performansın giderek düşmesi, zaman içinde kulübün rekabette ciddi ölçüde geride kalmasına yol açıyor. Bu durum, kulübün mali yapısını daha sıkışık hale getiriyor ve olay tamamen bir kısır döngü halini alıyor."

ŞİMŞEK EKO SPOR'DA KULÜPLERİ UYARMIŞTI
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in EKO SPOR'a verdiği özel röportajda "Sıkıntı kulüplerin mali yönetiminde. Bu kadar teşvike ve istisnaya rağmen performans ortada. Onlara tavsiyemiz, 'Evinize çekidüzen verin. Pahalı yabancı sporcular transfer edeceğinize, yerli kaynaklara yönelin. Altyapıdan futbolcular gelsin" diye uyarmıştı.

PLATİNİ KURALLARI ÇEKİDÜZEN GETİRİYOR
UEFA'nın 2014-15 sezonundan itibaren yürürlüğe sokacağı Finansal Fair Play uygulamalarıyla kulüplerin mali yapılarına çeki düzen verilecek. Mali kriterlere uymayan kulüplere ağır cezalar gelecek. Hatta şimdiden Türkiye'de Beşiktaş, Gaziantep ve Bursaspor ceza aldı.