Telefon Kütüphanesi'ne uluslararası ödül

Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliği ile geliştirilen Telefon Kütüphanesi, 2012 World Communication Awards'ın ''En İyi İçerik'' kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Türk Telekom'un GETEM işbirliğiyle geliştirdiği Telefon Kütüphanesi Projesi, iletişim ve telekomünikasyon alanında dünyanın en iyilerinin belirlendiği 2012 World Communication Awards'ta ödül aldı.

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Mehmet Ali Akarca, World Communication Awards'da büyük bir başarı kaydeden Telefon Kütüphanesi Projesi hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

''Telefon Kütüphanesi, iletişim teknolojilerinden faydalanarak ülkemizde yaşayan tüm görme engellilerin bilgiye erişimine sağladığı katkıdan ötürü çok önemsediğimiz bir proje. Bu proje ile ev telefonu olan tüm görme engellilere 200'den fazla sesli kitabı ücretsiz olarak sunuyoruz.

2012 ocak ayından itibaren, Türkiye'nin dört bir yanından 213 bini aşkın arama yapılırken, 1,8 milyon dakikadan fazla sesli kitap dinleme hizmeti sağlandı. Telefon Kütüphanesi'nin giderek artan katılımcı sayısı bizleri çok mutlu ediyor. Böyle bir proje ile iletişim ve telekomünikasyon alanında dünyanın en iyilerinin belirlendiği World Communication Awards'da büyük ödülü almış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.''

Boğaziçi Üniversitesi GETEM Direktörü Engin Yılmaz ise, ''Türk Telekom ile gerçekleştirdiğimiz bu proje sayesinde henüz internet ve bilgisayar kullanma imkanına kavuşmamış yüzlerce görme engelliye ulaşma şansı ve fırsatını bulduk ve GETEM'in ulaştığı kişi sayısını artırdık. Bu proje sayesinde görme engellilerin herkes gibi okuma haklarını kullanmaları gerektiğini vurguladık. Şu anda GETEM kütüphanesinde 12 binden fazla eser ve 3 bini aşan üye sayımızla hizmet veriyoruz'' ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN