Türkiye bir başarı hikâyesi

Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai, Türkiye'nin turizmde 10 yılda geldiği noktayı başarı hikâyesi olarak özetledi. Rifai, hükümetin turizm politikalarını överek, "İyi gidiyorsunuz" dedi

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Taleb Rifai, Türkiye'nin turizmde yükselen yıldız olduğunu ve başarı hikâyesi yazdığını söyledi. Türkiye'nin 2002'de 10 milyon civarında turist ağırlarken 10 yılda 30 milyon seviyesine ulaşmasını bir başarı hikâyesi olarak değerlendiren Rifai, "Turizm sektörü yetkileri şu anda ne yapıyorsa onu yapmaya devam etsinler. Çok iyi gidiyorsunuz. İzlenen politikalar yerinde. Hükümetin de turizm alanında aldığı kararlar ve sektöre verdiği önem etkileyici" diye konuştu. Rifai, "10 yıl önce kim Türkiye'nin dünya turizminde 6'ncı sıraya gelebileceğini tahmin edebilirdi" dedi.

'Zengin komşular avantaj'
Rifai, önümüzdeki yıllarda turizmde büyüme rakamlarını düşebileceğine de dikkat çekti. Rifai, "9 milyon turist ağırlarken büyüme yüzde 10-20 gerçekleşirken 30 milyona ulaşınca büyüme oranları düşer. Bu çok normal. Sizi telaşlandırmasın. 30 milyondan 32 milyona çıkınca büyüme düşmüş gibi gözükse de önemli olan kaç turistin geldiği ve ne kadar harcadığıdır" dedi. Taleb Rifai, dünyadaki ekonomik kriz ve Arap Baharı'ndan sonra Türkiye'nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin turizminde ciddi bir ivme yakaladığını söyledi. Rıfai, "Türkiye coğrafi yapısı nedeniyle de Körfez ülkeleri ve Rusya gibi yüksek gelir grubuna sahip olan ülkelere yakın. Bunun avantajlarıni iyi değerlendirmeli" dedi. Rifai önümüzdeki yıllarda Rusya'nın yanı sıra Türkmenistan, Kazakistan gibi pazarların da Türkiye için büyük potansiyel yaratacağını kaydetti. Turizmin hâlâ ekonomik-siyasi krizler ve doğal afetlerden en az etkilenen sektör olduğunu söyleyen Rifai, dünya turizminde 2020 yılına kadar ortalama yüzde 3.2 büyüme beklendiğini anlattı.

Nitelikli çalışan avantajı

Mısır, Tunus, Yemen, Suriye'nin yanı sıra Ürdün, Lübnan gibi ülkelerin de Arap Baharı'ndan dolaylı olarak etkilendiğine ve bunun turizme olumsuz yansımaları olduğuna değinen Rifai, Türkiye'nin bu durumda avantaj yaşadığını ve bu ülkelere gidecek çok sayıda turisti ağırladığını hatırlattı. Rifai, turizmde trendlerin teknoloji ve demografik etkenlerle değiştiğini de hatırlatarak, "Türkiye hem teknolojide çok ileri hem de her yaşa uygun ürün sunabiliyor. Turizmde hizmet kalitesi, insan gücü, dil yeteneği ve iletişim gücünü iyi kullanması gerekiyor" diye konuştu.

1 milyar kişi seyahat ediyor
Dünyada seyahat eden sayısı: 1 milyar Dünya turizmi büyüme oranı: Yüzde 4

BİZE ULAŞIN