Bankalara halk davası

Dünyada bankalara açılan yüksek faiz davaları Türkiye'ye de sıçrıyor. ANGİAD Başkanı Değer "Rekabet Kurumu, suçlu bulursa bankalara dava açacağız" dedi

Dünyada Libor yolsuzluğu için bankalara açılan ve on milyarlarca dolar tazminat istenen halk davalarının bir benzeri Türkiye'de yaşanacak. Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD), Rekabet Kurumu'nun 'bankaların ortak hareket ederek faizi belirlediği' yönündeki iddiaları ispatlaması halinde dava açacağını açıkladı. İngiltere'de başlayan ve ABD'yi de sarsan Libor skandalında faizi ortak belirledikleri e-mailler ve telefon görüşmeleri ile saptanan bankaların aynı yöntemle Türkiye'de de faizi belirlediği iddia ediliyor. Türkiye'de 12 bankanın adının karıştığı soruşturma sonunda nihai karar 2013'ün Mart ayında karar verilecek.

BARO İLE İŞBİRLİĞİ
İlk davayı açmaya hazırlanan ANGİAD Başkanı Abdullah Değer, üyelerinin bankalara ödediği yüksek faizlerin tahsili talebinde bulunacaklarını söyledi. Değer, yaptığı açıklamada, Ankara Barosu Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu ile bazı yönetim kurulu üyelerinin, ANGİAD'ı ziyaret ettiğini belirterek, kamuoyunu yakından ilgilendiren konularda Baro'yla işbirliği yapacaklarını ifade etti. Bu çerçevede ilk adımı bankalara karşı atacaklarını kaydeden Değer, "Uyguladıkları yüksek faiz oranları ile iş dünyasını vatandaşlarımızı mağdur eden ve haksız kazanç sağlayan bankalara karşı hukuki mücadelede bulunacağız. Bugün Türkiye'de her kesim belli bir oranda kazanırken, bankaların haksız kazanç elde etmesine daha fazla göz yummayacağız" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN