Mısır ile ticaret coşacak

Mısır ile Türkiye arasında bir dizi anlaşma imzalandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kahire ziyareti sırasında iki ülke arasında yeni anlaşmalara imza atıldı.

Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi eşbaşkanlığında yapılan Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısından sonra sağlık, eğitim, kültür, gümrük ve turizm gibi alanlarda 27 işbirliği protokolü ve anlaşması imzalandı. Törende Erdoğan ve Mursi de hazır bulundu.

İmza töreninden sonra konuşan Mursi, "Devrim sonrasında iki ülke arasında ortak paydaların ortaya çıktığı bir dönemde gerçekleşen bu ziyaret ve imzalanan anlaşmalar iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kandıracak" dedi. Mursi, Türkiye'nin, Mısır'ın demokratikleşme sürecine verdiği desteği, iki ülke arasındaki yakınlaşmanın ifadesi olarak değerlendirdiğini belirtti. Türkiye'nin önemli desteğinden dolayı teşekkür eden Mursi, Türkiye'nin Mısır'ın sunduğu yatırım potansiyelinde daha çok pay almasını arzuladıklarını ve iki ülke arasında yakın bir dönemde 5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedeflediklerini aktardı. Filistin konusunda Türkiye ile hemfikir olduklarını dile getiren Mursi, bu sorunun hallolması çabalarının ise kararlı bir şekilde devam edeceğini kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Mısır'da 300 kadar Türk yatırımcı olduğunu, Türkiye'nin 1 milyar 500 milyon dolarlık bir yatırımı olduğunu hatırlattı. Erdoğan, bu yıl sonu itibariyle 5 milyar dolar olarak hedeflenen ticaret hacminin en kısa dönemde 10 milyar dolara çıkartılması gerektiğini kaydetti. Erdoğan, ayrıca Türkiye'de bir yılın Mısır, Mısır'da da bir yılın Türkiye yılı ilan edilmesi teklifini dile getirdi.

BİZE ULAŞIN