Tekstilde Hazar'ın kapısı ‘Gardaş’la açılacak

Son dönemde üretim ve ihracat rekoru kıran ev tekstilinin radarına Hazar Denizi coğrafyası da girdi. Hedefte Azerbaycan üzerinden yeni satış kanallarını yakalamak var

Türk tekstili, gerek teknoloji ve tasarım gerekse de pazarlama gücüyle yakın zamanda küresel rakiplerinden ayrışmayı başardı. Özellikle Avrupa pazarında ciddi satış başarısı yakalayan sektör, Doğu ve Asya ülkelerinde de hedef büyüttü. Moskova, Kiev ve Almatı'dan sonra öne çıkan yeni merkez ise Azerbaycan. Hedefte ise Hazar Denizi coğrafyasını bu ülkeden fethetmek var. Bu kapsamda 15 - 17 Kasım arasında Bakü'de gerçekleşen Homedeco Ev Tekstili ve Mobilya Fuarı'nda bu arayış öne çıktı. Fuarın açılışı, Türkiye Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun, Bakü Ticaret Başmüşaviri Gazi Bilgin ve Türkel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Işıl Yazgan tarafından yapıldı. İki ülke arasında son dönemde ticaretin hızla arttığını ve özellikle tekstil alanında önemli stratejik ortaklıklar hedeflendiğini kaydeden Türkiye Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun, Azerbaycan'da önemli ticari fırsatların olduğuna dikkat çekti.

İHRACAT HIZLA ARTIYOR
Türkel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Işıl Yazgan ise Azerbaycan'da yükselen gelir seviyesine paralel olarak inşaat ve mobilya sektörlerinin hızla geliştiğini belirtti. Yazgan şöyle devam etti: "Azerbaycan'da her çeşit ev tekstili ürünlerine de artan bir talep var. Yerli üretim kapasitesi yok denecek kadar düşük. Bu nedenle ev tekstili ürünleri ihtiyacı ithalat yoluyla karşılanıyor. Bu pazar ayrıca Azerbaycan'ın çevre ülkelerine ulaşmak için de çok önemli. Dağıstan gibi milli geliri çok yüksek olan ülkelere Bakü'den ulaşmak daha kolay. Yine İran'ya olan ticarette de Azerbaycan önemli bir yere sahip" şeklinde konuştu.

34 FİRMA KATILDI

Türkel Fuarcılık organizasyonuyla 34 Türk firmasının katıldığı fuara Türkiye dışından da İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, BAE, Rusya Federasyonu ve Azerbaycan gibi ülkeler de yer aldı. Fuara, Küçükçalık, Brillant, Arzum Tekstil (Taç), Özkaymak, Ağaoğlu Tekstil, Kılıç Tekstil, Eskar Tekstil, Fırat Tekstil gibi sektörün tanınan firmaları katıldı.

MİLLİ GELİRİNİ 6'YA KATLADI
Azerbaycan 5 yılda milli gelirini 12.5 milyar dolardan 64 milyar dolara çıkararak neredeyse 6'ya katladı. 9 milyon nüfuslu ülkede kişi başı milli gelir 2005'te bin 500 dolar iken şimdi 7000 dolar seviyelerinde. Azerbaycan'da, çoğu inşaat alanında olmak üzere tekstilden ormancılığa kayıtlı bin civarında Türk şirket bulunuyor. AVM'lerde yüzde 70-80 olarak Türk markaları hakim. Türkiye'nin bu ülkeye ihracatı 2 milyar dolar, ithalatı 1.3 milyar dolar.

BİZE ULAŞIN