Şirketler tamam sıra devletlerde

Fitch'in not artışının en fazla kamu fonlarının ilgisini çekeceğini söyleyen Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı Başkanı İlker Aycı, "Kasalarında yüzlerce milyar doları bulunan devlet fonları bu kararı bekliyordu" dedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in not artışını merakla bekleyen şirketler, yeni yatırım planlarını açıklarken, şimdi gözler kamu fonlarına çevrildi. İç tüzüklerinde sadece "yatırım yapılabilir" ülkelere odaklanan kamu fonlarının Türkiye'ye yöneleceğini söyleyen Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı Başkanı İlker Aycı, "Türkiye, BBB- ile bu nota ulaştı ve kapılar açıldı" dedi. Dünya genelinde 63 kamu fonu bulunuyor. Bunların kasasındaki paranın miktarı ise 5 trilyon 162 milyar dolar. Bunlar arasında en büyüğü Norway Government Pension Fund'un 656 milyar doları var. İkinci sıradaki Abu Dhabi Investment Authority ise 627 milyar doları yönetiyor. En büyük 10 fonun toplam parası ise 3.9 trilyon dolar. Yani dünyanın en büyük 3'üncü ekonomisi Japonya ile başa baş bir güce sahip. Türkiye'ye gelmekte sorun yaşayan bu fonlar için engellerin kalktığını belirten İlker Aycı, "Türkiye daha önce bu seviyede değildi ve bu alanda yatırım oldukça azdı. Artık bunun önü açıldı" diye konuştu.

İSPANYA'DAN BURSA'YA KAYDIRDI
Dünyanın önde gelen yatırım fuarlarından biri olan ve Almanya'nın Stuttgart kentinde 2 yılda bir düzenlenen yatırım fuarı Global Connect'te konuştuğumuz İlker Aycı, fuarda Türkiye'ye yoğun bir ilgi olduğunu belirterek, "Özellikle otomotiv yan sanayi ve yenilenebilir enerjide yeni imzalar atılıyor" dedi. Aycı'nın belirttiği imzalardan biri ElringKlinger tarafından atıldı. 2009'da Türkiye'ye yatırım kararı alan firma, Bursa'yı üs olarak belirledi. Otomotiv üreticilerine lastik conta sağlayan ElringKlinger, İspanya'daki tesisini Türkiye'ye taşıma kararı aldı. 2 bin 600 çalışanı bulunan ElrignKlinger'in yöneticisi Jurgen Wingartner, "İspanya'daki lastik conta üretimini Türkiye'ye kaydırarak kapasite artışına gideceğiz. Şu anda 70 olan çalışan sayısını da 3 yıl içinde 150'ye çıkaracağız" diye konuştu. Bu yatırımın Türkiye için önemine dikkat çeken Aycı, üretim için beklenen Volkswagen'in (VW) kararını da hızlandıracağını belirtti. Aycı, "ElringKlinger, VW'nin önemli bir tedarikçisi. O geldi. Şimdi sıra VW'de" dedi.

Kentsel dönüşüme akın
Fuar ve ajansın faaliyetlerine yönelik açıklamalarda bulunan İlker Aycı, yakın zamanda yenilenebilir enerji alanında yeni yatırımların geleceğini aktardı. Aycı, "Şu anda 4 firmayla temas halindeyiz. İkisi son aşamaya geldi. Özellikle kentsel dönüşümle birlikte Alman şirketler Türkiye'ye gelmeye başladı. Yakın dönemde 20 firma gelecek" diye konuştu. Alman Fraunhofer Institut de Konya'da bir tesisi hayata geçirecek. Kuruluşun Baden Württemberg bölgesi yöneticisi Mehmet Kürümlüoğlu kısa süre içinde Konya'da Sanayi Odası'nın desteği ile enstitü açacaklarını söyledi.

"AB, Türkiye'ye yalvaracak"
Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın Almanya'da 3 danışmanı bulunuyor. Global Connect fuarının düzenlendiği ve yılda 175 milyar euro ihracat rakamıyla Almanya'nın en önemli sanayi eyaleti durumunda olan Baden Württemberg'den danışmanlık yapan ve bir dönem Yeşiller Partisi'nin Eski Meclis Grup Başkanı olan Rezzo Schlauch, "Bugün Türkiye'yi AB'ye almayan Avrupa ülkeleri, bundan birkaç yıl sonra 'Türkiye keşke AB'ye girse' diye yalvarmak zorunda kalacaklar" dedi.

BİZE ULAŞIN