Turizmciden Hintli zengin seferi

Milyarder sayısında İngiltere'yi sollayan Hindistan, turizmcinin yeni gözdesi oldu. Çinli zengin efsanesini bir kenara bırakan Türk turizmciler, evlilik, balayı ve golf turizmi için Hindistan'da beş şehirlik roadshow'a çıktı

2030'a kadar dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olması beklenen bir ülke... Fakir sayısı Afrika'dan daha fazla ancak milyarderlerin sayısı İngiltere'yi solluyor. Çinli zengin efsanesinden sıkılmış olsa gerek Türk turizmciler dünyadaki dolar milyarderlerinin yüzde 4'ünü barındıran ve zengin sayısı İngiltere'yi geçen bu ülkeye doğru yelken açtılar. İstanbul'da yaptıkları milyonlarca dolarlık düğünlerle adlarından sıkça söz ettiren Hintli zenginler için bir heyet, roadshow'a çıktı. Hindistan'da beş şehre gidecek olan heyetin amacı ise evlilik, balayı ve golf alanında Hintlileri çekmek. Türkiye'de son olarak yeğenine dillere destan bir düğün yapan Hindistan'ın ikinci en zengin işadamı Lakshmi Mittal sadece otele 5.5 milyon lira harcamıştı.

BEŞ ŞEHRE ODAKLANILDI

Mumbai, Bangalore, Chennai, Hyderabad ve Delhi'ye odaklanacak olan turizmciler Hintli seyahat acenteleri temsilcilerine yönelik de workshoplar düzenleyecek. Hindistan Seyahat Acenteleri Birliği, Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu ve Hindistan Tur Operatörleri gibi meslek birliklerince de desteklenecek workshoplarda amaç turist çeşitliliğini artırmak. Birlik ve Otelciler Federasyonu'nun ortaklaşa düzenlediği beş şehirlik tur 19-23 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yeni Delhi Kültür ve Turizm Müşaviri Özgür Aytürk, "Türkiye kültürel ve tarihi destinasyonlar açısından ünlü bir ülke. Modern turistler için sayısız keyifli opsiyonlar sunuyor" dedi.

2020'de 50 milyon Hintli turist olacak
2010 itibarıyla 12 milyon 990 bin çıkışın olduğu Hindistan'ın potansiyeli bu rakamın oldukça üstünde. Araştırmalara göre 2020'de Hindistan'dan yurtdışına çıkacak olan turist sayısı 50 milyonu bulacak. Hintliler 2010'da 8.8 milyar dolar harcama yaparken Türkiye'ye olan ilgileri de her geçen gün artıyor.

Hİntli turist 2011'de % 16.28 arttı
Henüz 73 bin 731 gibi mütevazı bir sayıda Hintli turist Türkiye'ye giriş yapsa da 2011'de bir önceki yıla göre yüzde 16.28, 2010'da ise 2009'a göre yüzde 15.05 artış yakalandı.

BİZE ULAŞIN