Fransa'nın notu kırıldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Fransa'nın 'Aaa' olan kredi notunu bir kademe düşürerek 'Aa1'e çekti, notun görünümünü negatifte bıraktı.

Salı 20.11.2012 00:00
Son Güncelleme: Salı 20.11.2012 10:14
ABONE OL
Moody's'ten yapılan açıklamada Fransa'nın mali görünümünün, uzun vadeli beklentilerdeki bozulma, yapısal zorluklar, iç ve dış talepteki daralmanın da etkisiyle belirsiz olduğu kaydedildi.

''Fransa'nın Avro Bölgesi'ndeki gelecekte olabilecek şoklara karşı göstereceği direncin öngörülebilmesi, artan riskler göz önüne alındığında azalıyor''

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Fransa'nın Avro Bölgesi'ndeki gelecekte olabilecek şoklara karşı göstereceği direncin öngörülebilirliğinin, artan riskler göz önüne alındığında azaldığını belirtti.

Fransa'nın kredi notunu bir kademe indirerek Aaa' dan Aa1'e düşüren Moody's'in notun düşürülmesine ilişkin açıklamasında ülkenin not görünümünün daha önce 13 Şubat'ta ''negatif''e çevrildiği hatırlatılırken, not indiriminin Fransa'ya ilişkin ''bozulan ekonomik beklentilere'' bağlı mali görünümdeki belirsizliği yansıttığı ifade edildi.

Açıklamada notun düşürülmesine gerekçe olarak, ''Fransa'nın uzun vadeli ekonomik büyüme görünümü çoklu rekabet gücünde devam eden zayıflama yapısal zorluklar ve bunun istihdam, mal ve servis sektörüne yansımaları gibi çoklu yapısal zorluklardan olumsuz etkilenmiştir. Fransa'nın Avro Bölgesi'ndeki gelecek olabilecek şoklara karşı göstereceği direncin öngörülebilmesi, ekonomik büyüme ve mali performans ve finansman maliyeti konusundaki artan riskler göz önüne alındığında azalıyor'' ifadeleri kullanıldı.

Moody's'in açıklamasında, Fransa'nın Avrupa'nın borç sorunu yaşayan çevresel ülkeler ile güçlü ticari ilişkileri vurgulanırken, yine bu ülkelerin bankacılık sistemleri ile orantısız bir ilişkisi olduğu belirtildi.