Kendi enerji birliğimizi kuralım

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Türkiye Enerji Piyasaları için Gelecek Vizyonu Konferansı'nda konuştu.

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, ''Petrol üreten ülkelerin ortak politikalar belirlemek adına oluşturduğu birlikteliğin benzerini, petrolde dışa bağımlı ülkeler de oluşturmalı'' dedi.

Çalık, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 11. yıl dönümü dolayısıyla JW Marriott Otel'de düzenlenen etkinlikte, Çalık Enerji olarak Balkanlar'dan Çin'e kadar çeşitli coğrafyalarda üretim, iletim, dağıtım ve boru hatları dahil birçok alanda faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Ülkelerin uluslararası rekabet gücünü belirleyen faktörlerin başında üretimdeki enerji maliyetlerinin geldiğini belirten Çalık, enerji maliyeti yüksek olan ülkelerin uluslararası rekabet edebilirliğinin düşük olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin topraklarında olmayan petro-kimya ürünleri için yurt dışına 58 milyar dolar civarında ödeme yaptığına dikkati çeken Çalık, ülkede olmayan kaynakların yurt dışında aranması için gösterilen çabaların önemli olduğunu, bu konuda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile özel sektörün çalışmalarını önemli gördüklerini kaydetti.

''Petrol üreten ülkelerin ortak politikalar belirlemek adına oluşturduğu birlikteliğin benzerini, petrolde dışa bağımlı ülkeler de oluşturmalı. Böyle bir birliktelikte AB'den Türkiye'ye, Japonya'dan Güney Kore'ye kadar geniş bir katılım söz konusu olabilir'' diyen Çalık, EPDK'nın bu konuda petrolde dışa bağlı diğer ülkelerin düzenleyici kuruluşlarıyla bu konuda öncü olabileceğini belirtti.


ÖZDEMİR: TEŞVİKTE YENİLENEBİLİR ENERJİNİN OLMAMASI ÜZDÜ

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de petrol ve doğalgazda yüksek oranda dışa bağımlı olan Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir enerjiye daha da yoğunlaşması gerektiğini vurguladı.

Yeni Teşvik Yasası'nda yenilenebilir enerjiye yer verilmemesinin sektörü üzdüğünü dile getiren Özdemir, yenilenebilir enerjininde stratejik yatırım kapsamında değerlendirilmesinin zor olmadığını, bunun gerçekleşmesi için küçük bir düzenlemenin yeterli olduğunu öne sürdü.

Türkiye'nin elektrikte kayıp-kaçak oranın aşağıya çekmesinin önemine dikkati çeken Nihat Özdemir, kayıp kaçak oranındaki yüzde 1'lik iyileşmenin Türkiye'nin enerji tüketiminde yılda 2 milyar KWh'lik enerji verimliliği sağlayacağını söyledi.

BİZE ULAŞIN