KOBİ'lerin Hatay zaferi

Bankaların şirket batırmaya kadar giden baskılarına sahne olan Hatay, bu kez tersi gelişmelere tanıklık ediyor. İşadamları "SABAH'ın haberleri çare oldu. Önce geri çağıran bankalar şimdi yeni kredi veriyor" diyor

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) verdikleri kredileri erken çağıran bankalar, gelen tepkiler üzerine geri adım atmaya başladı. Bir ay önce Hatay'da işadamlarının "Kredi veriyorlar, ardından da dedikodu çıkartarak, verdikleri parayı geri çağırıyorlar" diye şikâyet ettiği bankalar, bugün yine aynı kentteki sıkıntıya giren şirketleri kurtarmak için 'daha anlayışlı' davranmaya başladı. Özellikle bazı bankaların kredi verdikleri şirketler hakkında 'dedikodu' üreterek teminatlarını nakde çevirme olaylarının yoğun olarak yaşandığı Hatay'daki işadamları bu kez olumlu gelişmeleri aktardı. İşadamları haberlerin ardından kredilerin geri çağırıldığı bazı şirketlerle yeniden yapılandırma görüşmelerinin yapıldığını belirtti. İşadamları "Bundan 2 ay önce görüşmek için randevu bile vermeyen bankacılar şimdi kendileri arayarak 'kredileri yeniden yapılandıralım' diyorlar" dedi. Hataylı işadamı Rasim Narin, işadamlarından son dönemde bu yönde olumlu tepkilerin geldiğini belirterek "Artık 'mücbir sebep' kılıcı işlemiyor. KOBİ'lerin gözünün yaşına bakmayan bazı banka yöneticileri şu anda öyle anlayışlı oldular ki sanki insanlar inanamıyor" diye konuştu.

FAİZİ İSTEMEYEN BİLE VAR
Hatay'da bugünlerde olağanüstü bir dönemin yaşandığını vurgulayan Rasim Narin'in verdiği bilgiye göre bazı bankalar işadamlarının 'faizi değil ana parayı ödeyeyim' teklifini bile kabul etmeye başladı. Narin, bu gelişmelerin temelinde KOBİ'lerin seslerinİ yükseltmelerinin sebep olduğunu belirterek "Medya desteğini almamız da yararlı oldu. SABAH'ın haberlerinin ardından yerel medya da olayın üzerine gitme cesareti buldu. Böylece bankaların KOBİ'lere 'hoyrat' davranmaması gerektiğini hatırlattık" dedi.

BİZE ULAŞIN