TOKİ 560 bin konut inşa etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ''2023'e kadar bir milyon konut'' hedefine emin adımlarla ilerleyen Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), kasım itibarıyla 560 bin konut rakamına ulaştı.

Türkiye'de 2002'de 58. Hükümetin kurulmasıyla başlatılan ''Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği'' kapsamında 500 bin konut hedefini haziran 2011'de tutturan TOKİ, 2023 hedefine ilerliyor.

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, geçen yıl kurulan 61. Hükümet döneminde Başbakan Erdoğan'ın TOKİ'ye tevdi ettiği yeni 500 bin konutla birlikte hedeflerinin 2023'e kadar bir milyon konuta çıkarıldığını belirtti.


''SPEKÜLATİF OLUŞUMLARA MANİ OLUYOR''

Kasım ayının başı itibarıyla 81 vilayette 2 bin 472 şantiyede 560 bin konut rakamına ulaşıldığına işaret eden Karabel, ''Bu 100 bin nüfuslu 22 şehir anlamına geliyor'' değerlendirmesinde bulundu.

TOKİ'nin Türkiye'de konut üretiminin yaklaşık yüzde 10'unu karşıladığını vurgulayan Karabel, ''Özel sektörün yatırım yapmadığı bölgelerde Türkiye coğrafyasına eşit hizmet anlayışıyla yatırım yapılmaktadır. TOKİ aynı zamanda kalite, sağlamlık, ucuzluk gibi hususlara dikkati çekerek, konut piyasasını disipline etmekte ve spekülatif oluşumlara mani olmaktadır'' dedi.


TOKİ'DE YÖRESEL TASARIM DÖNEMİ

TOKİ'nin yöresel ve kültürel mimariye uygun konutlar inşa edeceğini ifade eden Karabel, İdare bünyesinde ''Tasarım Birimi'' oluşturulduğunu söyledi.

Karabel, şöyle devam etti:

''Bu birim oluşturulmadan önce TOKİ'de genel portföyün yüzde 5'i kadar yerel ve kültürel mimari örneklerimize uygun konut adacıkları oluşturduk. Erzincan'da, Safranbolu'da, Rize Çayeli'nde yöresel ve kültürel mimariye uygun konutlar inşa ettik. Yeni kurduğumuz Tasarım Birimi ile halkımız bir yılda ve devamında artık yöresel mimariye uygun konutları görecek. Tasarım Birimi'ndeki çalışmalarımızla birlikte inşa edeceğimiz konut adacıklarını halkımızın beğenisine sunacağız.''


KONUTLARIN YÜZDE 85'İ SOSYAL KONUT

TOKİ Başkanı Karabel, konutlarla ilgili de şu bilgileri verdi:

''TOKİ'nin ürettiği konutların yüzde 85'i sosyal konut. Gelir düzeyi alt ve daha aşağıda olanlar ile dar ve orta gelirlilere yönelik. Yoksul gruba yönelik üretilen konutlar 45-55 metrekarelik olup, peşinatsız 20 yıl vadeli ve yaklaşık 100 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Alt gelir grubuna yönelik 65-87 metrekarelik konutlar ise yaklaşık 6 bin lira peşinat ve konut teslimiyle başlayan yaklaşık 300 lira taksitle, 15 yıl vadeli satılıyor.''

Arsa karşılığı gelir paylaşımı projeleriyle, büyük şehirlerin değerli arsalarında prestij konutlar üretilip yüksek fiyatlara satılarak gelir elde edildiğine ve sosyal konutların finansmanına destek sağlandığına dikkati çeken Karabel, ''Böylelikle TOKİ, devletin genel bütçesinden pay almadan, yani devlet hazinesine yük olmadan, finansmanını kendisi üretmektedir. Kaynak geliştirme uygulamalarıyla 83 bin 816 konut yapılmıştır. Üretilen konutların yüzde 15'i bu modelde inşa edilmiştir'' diye konuştu.


6 STAT İNŞA EDİLİYOR

TOKİ, son 9,5 yılda 861 okul, 888 spor salonu, 199 hastane, 91 sağlık ocağı, 27 sevgi evi, 20 engelsiz yaşam merkezi, 471 ticaret merkezi, 448 ibadethane, 68 kamu hizmet binası, 41 kütüphane inşa etti. UEFA kriterlerine uygun 6 stat da uygulama aşamasında bulunuyor.


VAN'A 15 BİN 341 KONUT

Van'daki depremlerin sonrasında TOKİ, 300 günde, tüm şehircilik ve arazi üretim çalışmaları dahil önce 175 bin kişinin yaşayacağı 36 bölgede alt yapı ve ısıtma sistemleriyle birlikte 30 bin adetlik konteyner kent oluşturdu.

Akabinde üretilen 15 bin 341 kalıcı konut ve 70 sosyal donatıyla depremzedeler konteyner kentlerden kalıcı konutlara taşındı.


260 BİN KONUTLUK KENTSEL DÖNÜŞÜM

Yerel yönetimlerle müştereken başlatılan kentsel yenileme projesiyle toplam 45 bin 404 konutun üretimi tamamlandı. 215 bin 407 konutluk proje ise devam ediyor. Toplamda 260 bin 811 konut üretilecek.


267 KÜLTÜR VARLIĞI RESTORE EDİLDİ

TOKİ, tescil edilmiş tarihi kültür varlıklarının restorasyonu için de kredi veriyor. Bugüne kadar 516 projeye 43 milyon lira kredi açıldı, bunlardan 271 proje tamamlandı.


SOMALİ'YE 200 YATAKLI HASTANE

Güney Asya'daki deprem ve tsunamide evlerini kaybedenler için Endonezya'nın Banda Aceh bölgesinde bin 50 konut ile Sri Lanka'da 500 konut, sosyal donatılarıyla hizmete sokuldu.

Pakistan'da 2005'deki deprem sonrasında Jammu ve Kashmir eyaletinde ''Muzafferabad Bölge Hükümet Yönetimi'' kompleksi projesi gerçekleştirilerek, 2 ilkokul, 2 yurt, 197 konut, 12 yönetim binası, cami, kolej binası, konferans ve sergi salonu, alışveriş merkezi, misafirhane ve spor salonu yapıldı.

Pakistan'da 2010'daki selin ardından 4 bin 620 konut ve 37 sosyal donatının uygulamaları başlatıldı. Projenin gelecek yıl tamamlanması planlanıyor.

Ayrıca Somali'de, 200 yataklı hastane, 40 derslikli hemşire meslek yüksekokulu gibi tesislerin yapımı devam ediyor.


KAMU BİNALARINDA TOKİ İMZASI

TOKİ, kamu kuruluşlarının ihtiyacı olan binaları da protokoller çerçevesinde yapıyor.

Bu kapsamda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Gümrük Müsteşarlığı hizmet binaları, PTT Genel Müdürlüğü Posta ve Kargo İşleme Merkezi, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Proton Çarpıştırıcı ve Araştırma Merkezi inşa edildi.

Maliye Bakanlığı için vergi dairesi binaları ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na hizmet binaları, İçişleri Bakanlığı için hükümet konakları, rehabilitasyon merkezleri, huzur evleri ve stadyumlar da inşa edilen kamu binaları arasında yer alıyor.


KREDİ NOTU YÜKSELDİ

TOKİ, uluslararası düzeyde de finansal ve idari yapısıyla bilinen bir yapı. 12 Kasım itibarıyla FitchRatings, TOKİ'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu 'BB ''dan ''BBB-''ye yükselti. İdarenin uzun vadeli ulusal kredi notunu da ''AA (tur)''dan ''AAA(tur)''a artırdı.

BİZE ULAŞIN