Türkiye'yi 2023'e enerji taşıyacak

Türkiye 10 yılda 100 milyarlık enerji yatırımı yaptı. 2023'ün en büyük 3 yatırımının enerjide olacağını söyleyen Enerji Bakanı Yıldız, "Tüm elektrik dağıtım şirketleri özelleşecek" dedi

Enerji sektöründe yatırım atağı başlatan Türkiye, üretim ve dağıtıma son 10 yılda 100 milyar liralık yatırım yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "2023'ün en büyük üç yatırımı enerjide olacak. İki nükleer santral ve Afşin Elbistan Havzası'na yapılacak yatırımların toplamı 55-56 milyar dolar civarında" dedi. Bakan Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 11'inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen konferansta sektörün liberalleşmesi, rekabete açılması ve değişimin yönetilmesi işini üstlendiklerini belirtti. Yıldız, kamunun adım adım geriye çekildiğini ve özel sektörün ileriye dönük yapılandığını ifade etti. Bakan Yıldız, "10 yıl önce özel sektörün elektrik üretiminde payı yüzde 32-33'ler civarındaydı. Şimdi oran yüzde 61 seviyesinde ve giderek artıyor. En kısa sürede bunu yüzde 75'e çıkarmak lazım" diye konuştu. Yıldız, elektrik borsasının kurulmasının gerektiğini de vurguladı.

ÖZELLEŞTİRMELER 2013'TE
Bakan Yıldız, Akdeniz, Gediz ve İstanbul elektrik dağıtım özelleştirmelerinin bu yıl sonu itibarıyla tamamlanacağını, 2013'te de dağıtımın tümüyle özelleştirilmiş olacağını söyledi. Türkiye'nin elektrikteki kayıp-kaçak oranının da sürekli düştüğünü ifade eden Yıldız, "Van Gölü ve Dicle dağıtım bölgeleri dışında kayıp-kaçak oranımız AB standartlarının altında. Bu oranlar doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor" dedi. Yıldız, Türkiye'nin, bölgesinde elektrikte referans fiyat oluşturmada önemli potansiyeli bulunduğunu kaydetti. Ayrıca, doğalgaz alanında da Batı Hattı'ndaki gazın özel sektör eliyle tedarikine imkân verildiğini belirtti.

Sabancı: Yabancılar koşarak geliyor
Konferansta konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ise Türkiye'nin enerji sektörünün yeniden doğuşuna şahit olduğunu söyledi. Sabancı, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması yönünde de önemli adımlar atılması gerektiğini söyledi. Sabancı, Türkiye'nin hâlâ OECD'nin üçte biri kadar enerji tükettiğini ancak elektrik piyasası olarak en hızlı büyüyen ülke olduğunu belirtti ve "Yabancı yatırımcılar koşarak geliyor" dedi. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de, Türkiye'nin elektrik enerjisi alanında Çin'den sonra en fazla büyüyen piyasaya sahip olduğunu söyledi. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, enerji alanında şirket birleşmelerinde kolaylık yapılmasını beklediklerini ifade etti.

BİZE ULAŞIN