ALBtelecom 100 yaşında

Bağımsız Arnavutluk'la yaşıt olan ALBtelecom 100'üncü yaşını kutladı. Törende Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, şirketi önemli oranda büyüten Çalık Grubu'na teşekkür etti

Arnavutluk'un en köklü şirketlerinden ALBtelecom 100'üncü yaşını görkemli bir törenle kutladı. Törene yurtiçi ve yurtdışından yüzlerce misafir katıldı. Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, asırlık ALBtelecom'un geçtiği yolu "uzun, zor ama başarılı" olarak nitelendirdi. Başbakan Berişa, gerekli dijital altyapıyı kurarak şirketi hızla büyüten ve "Dijital Arnavut" projesinde hükümete büyük destek veren Çalık Grubu'na teşekkür etti. Başbakan, özellikle telekomünikasyon pazarının daha da serbestleşmesi konusunda Çalık Grubu'nun sağladığı katkılara dikkat çekerek "Size daha büyük başarılar diliyorum" dedi.

'ÜLKEYE KATKIMIZ FAZLA'
Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise Arnavutluk'ta BKT bankasının yanı sıra ALBtelecom yatırımlarıyla ülkenin son 5 yılda yaşadığı değişime ciddi katkıda bulunduklarını belirtti. Bu değişimin büyük olduğunun altını çizen Çalık, şunları söyledi: "Arnavutluk'un ve ALBtelecom'un 100'üncü yılını bir arada kutlamaktan onur duyuyoruz. Bu anlamlı günde, tüm Arnavutluk halkını kutluyor, tebrik ediyorum." Çalık Grubu olarak ülkede ilk yatırımlarını 2006'da BKT'nin yönetimini almakla başlattıklarını söyleyen Çalık, "Bunu ALBtelecom'un özelleştirmesi takip etti. O günden bu yana Arnavutluk çok değişti, gelişti. Bu süreçte ciddi yatırımlar yaparak ülkeye büyük katma değer sağladık" diye konuştu.

BÜYÜK DEĞİŞİM
ALBtele com ve Eagle Mobile Genel Müdürü Dr. Orhan Coşkun, ülkedeki dev değişimin altını çizerek şunları söyledi: "1921'de Arnavutluk'taki ilk telefon çağrısı yapılırken, şimdi 15 yaş ve üzerindeki herkes telefonda günde ortalama 10 dakika konuşabiliyor. 1946'da komşu ülkelere uzanan 3 telefon kanalı vardı. Ancak şimdi Arnavutluk yurtdışından milyonlarca dakika arama alıyor. 2007'de sadece 2 bin genişbant hattı sağlayan ALBtelecom, şimdi 200 bine ulaştı."

BİZE ULAŞIN