Ev alana 5 yıllık Schengen hediye

Yunanistan'dan ev alacaklar 5 yıllık Schengen vizesini de cebine koyacak. Krize çare arayan hükümet, 300 bin euro ve üzerinde ev alan yabancılara AB'de oturma izni veriyor

Yunanistan, ekonomik krizde ticareti canlandırmak için otellerden sonra ülkedeki konutların satışıyla ilgili kampanyalara da hazırlanıyor. Gayrimenkul sektörünü yeniden canlandırmak için projeler geliştiren hükümet, Avrupa Birliği'nin sunduğu nimetlere başvuruyor. Önce AB vatandaşı olmayanlara vize kolaylığı göstereceğini açıklayan Atina yönetimi şimdi de "Yunanistan'da ev alırsanız 5 yıllık Schengen ve oturma izni veririz" vaadinde bulunmaya hazırlanıyor. Yeni uygulamaya göre Yunanistan'dan değeri 300 bin euro ve üzerinde konut satın alanlara aileleriyle birlikte 5 yıllık süresiz vize ve oturma izni verilecek. 5 yılın sonunda izinler temdit edilebilecek. Ancak oturma izni "çalışma izni" ya da vatandaşlık almakla eşit tutulamayacak.

200 BİN KONUT BEKLİYOR
Yunanistan'da iki yıldan bu yana satışa çıkarılan 150 bin daire ve 40 bin yazlık ev ekonomik kriz nedeniyle alıcı bulamıyor. Aynı yöntem İspanya, Portekiz ve İrlanda'da da uygulanıyor.

BİZE ULAŞIN