Halkbank'tan alan kazandı

Yerli ve yabancılardan gelen 11 milyar liralık taleple tarihi rekor kıran Halkbank, borsada da yatırımcısının yüzünü güldürdü. Hisseler ilk işlem gününde kazandırdı

Türkiye'nin en büyük halka arzı olarak tarihe geçen ve yabancı yatırımcıların akınına uğrayan Halkbank'ın ikincil arzı hisselere adeta doping etkisi yaptı. ABD'den Uzakdoğu'ya kadar birçok ülkeden rekor taleple karşılaşan ve İMKB tarihine geçen halka arz, Avrupa'nın da en büyük 3'üncü hisse satışı olmuştu. Arzdan sonraki ilk işlem gününde hisselerin gösterdiği yüksek performans dikkat çekti. Hisseler güne ikincil halka arz fiyatı olan 15.10 TL'nin yüzde 2.3 puan üzerine çıkarak 15.45 TL'yle başladı. Kapanışa doğru gelen kâr satışlarıyla günü 15.65 TL'den kapatan hisseler gösterdiği yüksek performansla arzdan alamayanlar için fırsat yarattı. Bankanın piyasa değeri son işlem fiyatına göre 19.4 milyar lira düzeyine çıkarak açılışın ardından işlem hacminde ilk sırada yer aldı. Analistler açılış için 15.45 TL'lik fiyatın beklentiler paralelinde ve ikincil arzdan hisse alamayanlar için cazip olduğunu söylediler. Halkbank hisseleri için hedef fiyat ise 20 lira seviyelerinde bulunuyor.

YÜKSEK BEKLENTİ
İş Yatırım Bankacılık Analisti Bülent Şengönül, fiyatın mevcut seviyelerde oluşmasını beklediklerini belirterek, "Değerlemeler oldukça cazip. İkincil arzdan alamayanların da talep göstermesini bekliyoruz. Halkbank için hedef değerimiz 20 lira civarında. Hissede yönün yukarı olduğunu düşünüyoruz" dedi. Garanti Yatırım Analisti Recep Demir de, "Banka için fiyat hedefimiz 20.50 TL. Bu seviyeler alım için uygun" diye konuştu.

11 MİLYARlIK TALEP
Özelleştirme
İdaresi Başkanlığı'nın ek satışla birlikte Halkbank'taki toplam yüzde 23.92 hissesine 11 milyar liralık talep gelmişti. Halka arzda 39 milyon nominal hissenin ek satış hakkıyla birlikte toplam 299 milyon nominal hisse için 14-16 Kasım tarihlerinde 13.80-15.90 lira fiyat aralığından talep toplanmıştı. Talebin yüzde 55'i İngiltere'den, yüzde 20'si ABD'den, yüzde 9'u Singapur'dan ve yüzde 3'ü Avrupa ve diğer ülkelerden gelmişti. Satışa sunulan hisselerin yüzde 6'sına karşılık gelen 18 milyon nominal hisseyi, Singapur ulusal varlık fonu Government of Singapore Investment Corporation almıştı.

Net kârda büyük artış
BANKANIN üçüncü çeyrek net kârı, ticari kârının da desteğiyle geçen yılın aynı döneme göre yüzde 19 artışla 599.9 milyon lira olmuştu.

Yüzde 64 prim yaptı
Halk - bank hisseleri yıl içinde en düşük 9.01 lira ile en yüksek 16.9 lirayı gördü. Yılbaşına göre yüzde 64 primle, aynı dönemde yüzde 48.4 yükselen bankacılık endeksinin üzerinde performans gösterdi.


BİZE ULAŞIN