Palamutta 60 kat artış yaşandı

Bu yıl Karadeniz'de yaşanan palamut bereketi, balıkçıların ve tüketicilerin yüzünü güldürdü. Ereğli'de geçtiğimiz yıl 33 ton olan palamut sevkiyatı, bu yıl 60 kat artışla 2 bin tona ulaştı.

Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Zonguldak'ın Ereğli ilçesi açıklarında yakalanan 2 bin ton palamut, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Samsun ve Trabzon'a sevk edildi.

Resmi verilere göre, 2010 yılında 43, 2011 yılında 33 ton, bu yıl da 2 bin ton palamut yakalandı.


278 BALIKÇI TEKNESİ BULUNUYOR

Ereğli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İmdat Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede 22 trol-gırgır olmak üzere toplam 278 balıkçı teknesi bulunduğu söyledi.

İlçede bu yıl, 42,5 ton tekir, 32 ton istavrit, 8 ton kalkan, 2,5 ton lüfer ve 127,5 ton mezgit balığı yakalandığını ifade eden Aydın, ''İlçemiz açıklarında yakalanan balıkların türlerini teknelerin günlük tuttuğu seyir defterinden anlıyoruz. Bu deftere balıkçılar günlük ne kadar ne balık tuttuklarını yazıyorlar. Ay sonları da bunu müdürlüğümüze bildiriyorlar. Yapılan istatistiki bilgilerde Ereğli ilçesi açıklarında 2 bin ton palamut yakalandığı belirlendi. Palamut ise balıkçı halinden İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Samsun ve Trabzon'a sev edildi'' diye konuştu.


HAMSİ BU YIL AZ OLACAK

35 yıldır balıkçılık yapan Erturan Akdeniz(60), 1 Eylül'de sona eren av yasağı ardından Karadeniz'de palamut bolluğu yaşandığını belirterek, ''Denize açılan Karadenizli balıkçılar limanlara kasa kasa palamutlarla döndü. Palamudun tanesi tezgahlarda 2 liraya kadar düştü. Ancak şimdi palamut sıcak denizlere inmek üzere. Bu nedenle palamut yakalayamadığımız için iri palamutların tanesi 10 liradan alıcı bulmaktadır'' diye konuştu.

Palamudun bu yıl çok çıktığına dikkati çeken Akdeniz, şöyle konuştu:

''Palamut bu sezon balıkçı esnafının yüzünü güldürdü. Vatandaş da balıkçı da bu kadar bol palamut olacağını tahmin etmiyordu. Vatandaş balığa doydu. Hamsi balığının az olacağı söyleniyor. Çünkü iri palamut küçük balık olan hamsiyle beslenmektedir. Bu yüzden de hamsinin az olacağını tahmin ediyoruz.''

Yaklaşık 30 yıldır balıkçılık yapan 63 yaşındaki Mürsel Sarı da Karadeniz açıklarında yakalanan palamudun çok ciddi oranda yakalanıp satıldığını belirterek, ''Palamut, hamsi ile beslendiği için bu yıl hamsi az olacaktır'' dedi.

BİZE ULAŞIN