Amway 1000 çocuğu anaokuluna gönderecek

Devlet 10 ilde anaokuluna gidemeyecek durumda yaklaşık 250 bin çocuk belirledi. Konuyu gündemine alan Amway ise "pamuk eller cebe" dedi

Türkiye'de okul öncesi eğitimin toplumun tüm kesimlerine yayılması Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ve özel şirketlerce birinci gündem maddesi haline geldi. Zira bu konuda bir çalışma yapan bakanlık ve UNICEF birçok ilde ciddi açıklar olduğunu tespit etti. Söz konusu bölgelerde çok sayıda ailenin maddi nedenlerle 3-5 yaş arasındaki çocuklarına eğitim aldıramadığı belirlendi. Bu tespitlerden yola çıkarak anaokullarını 2013 sosyal sorumluluk planlarına alan şirketler arasında doğrudan satış sektörünün Amerikalı temsilcisi Amway de var. 2003'ten bu yana tüm Avrupa'da One By One kampanyası çerçevesinde UNICEF ile işbirliği yapan ve 2008'den bu yana Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında eğitime destek veren şirket, çeşitli illerde okul bağışında bulundu. Amway Doğu Avrupa Dış İlişkiler Müdürü Candan Çorbacıoğlu, bu yıl bakanlık ve UNICEF'le birlikte yeni bir kampanya yapacaklarını ve bu kez ailelerin çocuklarını anaokuluna göndermeleri için çalışacaklarını söylüyor. Araştırmalara göre bir çocuğun anaokulunda eğitim görmesi için gerekli aylık masraf en az 25 TL. Türkiye'de 230 binden fazla aile bu parayı veremeyecek durumda. Candan Çorbacıoğlu, "Küçük Adımlar Okul Yolunda" isimli projeyle Amway markalı bardak, bilezik gibi özel ürünler tasarladıklarını ve bunların satışından elde edilen geliri kampanya kapsamında kullanacaklarını belirtiyor. Çorbacıoğlu, "Bakanlık pilot iller tespit etti. Adana, Ağrı, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, İzmir, Mersin, Şanlıurfa ve Van'da bu konuda ciddi açıklar olduğunu ve toplam 232 bin 489 çocuğun okul öncesi eğitimden yoksun kaldığını belirledi. Biz de bu kapsamda 2013'te bin çocuğun anaokuluna gitmesini sağlayacağız" diyor.

İLLERİ BAKANLIK SEÇİYOR
Milli Eğitim Bakanlığı'yla koordineli çalıştıklarını vurgulayan Çorbacıoğlu, anaokullarına yönelik desteklerini kesmeyeceklerini anlatıyor. Van'da iki, Elazığ'da da bir anaokulu yaptıklarını belirten Candan Çorbacıoğlu, her biri 200 çocuk kapasiteli bu okulları yaptıktan sonra da işlerinin bitmediğini, gerek bu okullara gerekse bölgedeki ihtiyaç sahibi diğer okullara sürekli destekte bulunduklarını ifade ediyor. "Küçük Adımlar Okul Yolunda" projesi ile belirlenen illerde, 3-5 yaş grubundaki 200 binden fazla çocuğun okul öncesi eğitim masraflarının karşılanmasını hedefleniyor. Projeye Amway Türkiye çatısı altında faaliyet gösteren serbest girişimciler de destek veriyor.

26 ÜLKE DESTEKLİYOR
Amway Doğu Avrupa Dış İlişkiler Müdürü Çorbacıoğlu, projeyi bölgedeki 26 ülkenin desteklediğini belirtti.

BİZE ULAŞIN