Borsanın en büyük vurgun çetesi

Halka arz, bedelli sermaye artırımı ya da patron malı satılacağı an devreye giriyorlar, 1’i 10 yapıyorlar.

Çetenin merkezi İstanbul'da. Para hareketleri Almanya, İsviçre, Dubai, Lübnan üzerinden organize ediliyor. Borsada yaptıkları operasyonlarla kısa sürede büyük paralar kazandılar. Yaklaşık 10 yıl önce hemen hemen hepsi maaşlı personel olarak çalışırken, bugün milyonlarca dolarlık yatları, arabaları ve katları bulunuyor...

Borsagundem'in haberine göre; çetenin vitrindeki isimleri dışarıda iş kovalıyor. Halka arz, bedelli sermaye artırımı ya da patron malı satılacağı zaman çetenin görünen yüzü devreye giriyor. Anlaşma sağlanırsa iş çete liderine devrediliyor ve operasyon başlıyor. Çete, her operasyonda benzer hiyerarşik düzende işini yapıyor. Lider, borsa işlemlerini organize ediyor, ama genellikle hisseler başka hesaplarda taşınıyor, fiyat yukarı çekiliyor ve operasyonun sonuna doğru çete lideri devreye girip işlem hacmini artırarak aktif bir piyasa varmış gibi bir görüntü oluşturuyor. Ancak işlem hacminde toplamda yüzde 1'in üzerine çıkmamaya da gayret ediyor.


HIZLI YÜKSELİŞ, ARDINDAN ÇÖKÜŞ BAŞLIYOR

Hisseler değerlerinin kat kat üzerine çıktıktan sonra piyasaya sürülüyor. 1 liradan 10 liraya, 150 liradan 450 liraya taşıdıkları hisseler var. Operasyon yaptıkları hisseler genellikle sert bir şekilde yukarı gidiyor, ardından da çıktığı fiyatın bile altına geriliyor. Ya da fiyatı nominal değer olan 1 liranın altındaki şirketlerin bedelli sermaye artırımları organize ediliyor. Kullanılmayan rüçhanlar çete aracılığıyla komisyon karşılığında piyasaya sürülüyor. Piyasa oyuncuları kimin hangi tahtada ne iş yaptığını biliyor ama herkes benzer işler yaptığı için büyük bir kısmı sessiz kalmayı tercih ediyor. Yapılan operasyonlarda habersiz bir şekilde çok kazanma hırsıyla borsada yatırım yapan yatırımcılar ise sürekli para kaybediyor. Kaybedenlerin büyük bir kısmı da kumar zihniyetiyle genellikle olağandışı fiyat ve miktar hareketi yaşanan tahtaları tercih eden yatırımcılardan oluşuyor.


PARA NASIL PAYLAŞILIYOR?

Kazanılan para yüzde 40 çete lideri, yüzde 40 vitrindeki iş bağlantısını sağlayan birkaç kişi, yüzde 20'de diğer isimler arasında paylaştırılıyor. Ankara, İstanbul'da önemli bağlantıları var. Kilit bir ismin Mali Şube ile ilişkileri yönettiği öne sürülüyor. Kazandıkları paralardan nüfuzunu çete için kullananlara da dağıtıyorlar. Zaman zaman çevresindeki isimleri "Dosyanı Mali Şube'ye göndeririz" diye de korkutup tehdit ediyorlar. Bu büyük organizasyonun dışına çıkmak isteyen ya da çıkmış isimleri de yine güçlü ilişkileriyle 'bilgi sızdırmasın' diye korkutmaya çalışıyorlar. Çetenin ikinci isminin pasaportu kontrol edildiğinde para bağlantılarının izini ortaya çıkarmak mümkün! Zaten son dönemde iş görüşmeleri ve bağlantıların bir kısmı Lübnan ya da Dubai'de gerçekleştiriliyor. Son dönemde İzmir de çetenin İstanbul'dan sonraki ikinci üssü konumuna geldi.

Çetenin son birkaç operasyonu başarısızlıkla sonuçlansa da yeni halka arzlar için bazı patronlarla görüştükleri biliniyor.Kaynak: Borsagundem.com

BİZE ULAŞIN