Patronlar 1.8 milyar arıyor

Sermayesi zayıf şirketleri güçlendirecek tebliğ yayımlandı. Buna göre 400 bin şirket sahibi sermaye artışı için 1.8 milyar liralık kaynak bulmak zorunda

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, şirket çöplüğüne dönüşen Türk ticaret hayatında köşe-bucak temizlik için kolları sıvadı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, şirketlerin güçlü olmasını sağlayan en önemli şartın 'sermaye yeterliliği' olduğu konusundan hareketle çalışma yapılması talimatını verdi. Bakanlığa bağlı İç Ticaret Genel Müdürlüğü de şirketlerin sermaye açısınrdan güçlenmesini sağlamak için yeni bir tebliğ yayımladı.

SEVGİLİLER GÜNÜ'NDE VEDA
Tebliğ ile yeni Türk Ticaret Kanunu ile şirketler için belirlenen asgari sermaye miktarlarına uyum sağlanması için son kez süre verilmiş oldu. Buna göre, sermayeleri 50 bin liranın altında olan Anonim Şirketler (A.Ş.) ile 10 bin liranın altında olan limited şirketlerin (LTD) sermayelerinin 14 Şubat 2014'e kadar bu miktarlara yükseltmesi isteniyor. Yani 2014'ün Sevgililer Günü'nde sermayesini artırmayan şirket ticari hayatına veda edecek. Sermaye yetersizliğinin giderilmesi aslında buzdağının sadece görünen kısmı. Asıl etki sermayelerin artırılmaması durumunda ortaya çıkacak. Türkiye'de asgari sermaye miktarlarının altında kalan 47 bin A.Ş. ve 360 bin ltd bulunuyor. Böylece sadece Yeni Ticaret Kanunu gereği sermayelerini artırmak durumunda kalacak 360 bin limited şirketten faal olanların sermaye artırımları sonucunda ortalama 1 milyar 800 milyon liralık bir değer artışı oluşacak. Belirlenen süre içinde sermayeleri artırılmayan şirketlerin ise faaliyetleri hukuken bitecek.

1 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR
Bakanlık, bir milyon kişiyi ilgilendiren önemli bir düzenleme üzerinde de çalışıyor. Uygulamayla kapanmış ancak kayıtlarda faaliyette görülen şirketler 6 ayda tasfiye edilecek. Şirketin mal varlığı yeterliyse sorun yok ancak değilse pusula şirket ortak ile yönetim kurulu üyeleri ve temsil yetkisi olan yöneticilere yönelecek. Bu kişilerin malları satılarak kamu alacakları tahsil edilecek.

YENİ TEBLİĞ YOLDA
Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda faaliyeti sona ermiş ancak tasfiye edilememiş şirketler için kısa yoldan tasfiye imkânı da getirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kısa bir süre sonra yayınlayacağı başka bir tebliğle de faal olmayan veya dağılmış bu şirketlerin kısa yoldan ve hızlı bir şekilde tasfiye işlemlerini düzenleyecek. Bu düzenleme kapsamına giren ve tebliğ sonrası kapatılması gereken 208 bin faaliyeti sona ermiş sermaye şirketi ile 39 bin dağılmış kooperatif var.

BİZE ULAŞIN