Tahrir'de Mursi karşıtları sahnede

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yeni anayasal düzenlemeler çerçevesinde aldığı kararları protesto amacıyla ülke genelinde düzenlenen gösterilerde şiddet olayları çıktı.

Ülkenin kuzeyindeki İskenderiye kentinde, Cuma namazının ardından sokaklara dökülen Mursi yanlıları ile karşıtları arasında arbede çıktı. Tarafların birbirlerine taşlar ve sopalarla saldırdığı çatışmalar sırasında en az 15 kişi yaralandı.

Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı aleyhinde sloganlar atan protestocular, İskenderiye'de Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) ofisini ateşe verdi.

Görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin çatışmaların meydana geldiği bölgede bulunmamasının da şiddet olaylarının genişlemesinde etkili olduğunu öne sürdü.

Benzer çatışmaların, ülkenin diğer kentlerinde de çıktığı, Süveyş, Asyut, Giza ve İsmailiye kentlerinde HAP ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı temsilciliklerinin hedef alındığı bildirildi.

Tahrir Meydanı'nda Mursi karşıtı gösteri

Öte yandan binlerce Mısırlı, Mursi'nin yeni anayasal düzenlemeleri protesto etmek için Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda gösteri düzenledi.

Mursi'yi ''yeni diktatör'' olarak nitelendiren göstericiler, Müslüman Kardeşler'in yönetimden çekilmesini ve son kararların iptalini istedi.

Mısır'da İslami eğilimli olarak nitelendirilen siyasi partilerin başını çektiği gruplar ise, Kahire'de Cumhurbaşkanı sarayının önünde toplanarak Mursi'ye destek mesajları verdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, dün yeni anayasal düzenlemeler çerçevesinde Başsavcı Abdülmecid Mahmud'u görevden alarak yerine Talat İbrahim'i atamıştı.

BİZE ULAŞIN