89 bin oyuncak toplandı!

Şanlıurfa'da 6 ayrı oyuncak deposuna yapılan baskında, ithali yasak olan ve yurt dışından gerçeğe uymayan belgelerle ithal edilen, çocuk sağlığına zararlı olduğu tespit edilen 89 bin 300 adet oyuncak ele geçirildi.


Edinilen bilgiye göre, GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Gaziantep Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, Şanlıurfa'da ithali yasak olan oyuncakların bölgeye getirildiği bilgisine ulaştı. Bunun üzerine operasyon için harekete geçen Gümrük Muhafaza ekipleri, 6 ayrı adrese baskın yaptı. Yapılan baskınlarda depolarda ithali yasak olan ve yurt dışından gerçeğe uymayan belgelerle ithal edildiği tespit edilen toplam 89 bin 300 adet oyuncak cinsi eşya ele geçirildi. Ele geçirilen oyuncaklar, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tüketici Güvenliği Laboratuvarı'nda analize gönderildi.

Yapılan analizde, standart ve yönetmeliğe uygun olmadıkları tespit edilen oyuncak silahların orijinal ambalajlarında; daha büyük yaş grupları için uygun olduğu uyarısı olmasına rağmen, sonradan yapıştırılan etiketlerde; daha küçük yaşta çocuklar için uygun olduğunun gösterildiği anlaşıldı. İncelemelerde, oyuncakların çocukların sağlığını ve güvenliğini de tehlikeye attığı tespit edildi. Yapılan başarılı operasyonda ele geçirilen oyuncak silahların piyasa değerinin, 1 milyon 200 bin TL olduğu öğrenildi.

Öte yandan, iki oyuncak firması hakkında yasal işlem başlatılırken, olayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

BİZE ULAŞIN