Krizi Nasrettin Hoca fıkrasıyla anlattı

Küresel ekonomik manzaranın "iç karartıcı olduğunu" belirten IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, Nasreddin Hoca'nın bir fıkrasıyla krizden etkilenmeyen ülkelerin nasıl davranması gerektiğini anlattı

İstanbul'da düzenlenen Active Academy Finans Zirvesi'nde konuşan IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, ekonomik krizin etkilerinden bahsederken bir Nasrettin Hoca fıkrası anlattı. "Bu konuyu ünlü Türk filozof ve şairi Nasrettin Hoca'nın bir hikayesiyle anlatmak istiyorum" diyen Lewis, şöyle devam etti: "Bir cenaze sırasında cenazeye katılanlar tabutu taşırken sağında mı, solunda mı, önünde mi yoksa arkasında mı dursak diye karar verememişler ve Nasrettin Hoca'ya sormuşlar. Nasrettin Hoca da 'Bakın dostlar, önemli olan sizin tabutun önünde, arkasında, sağında veya solunda yürümeniz değil, önemli olan tabutun içinde olup olmamanızdır' demiş" diyerek küresel ekonomik krizden etkilenmeyen ülkelerin takınması gereken tavrı özetledi. Lewis, küresel ekonomide var olan geniş likidite ve gevşek para politikaları pek çok ülkede daha fazla ekonomik aktivite anlamına gelmediğini söyledi. 2012-2013 ekonomik tahminlerinde pek çok gelişmekte olan ülke için tahminlerini düşürdüklerini belirten Lewis, Türkiye'yi bu ülkelerden ayrı tuttuklarını aktardı.

TASARUF TEDBİRLERİ ALINMALI

Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya ise, bankacılıkta tasarrufları artıracak tedbirler ve fonlar gerektiğini belirtti. Özkaya, bankaların fonları reel ekonomiye aktarmakla yükümlü olduğunu vurgulayarak tasarruf politikalarını geliştirdikten sonra, ancak gelir tablosu ve stratejiyle ilgili risklerin karşımıza çıkabileceğini söyledi.

BORSA'YA ORTAK KARARI 2013 ORTASINDA
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, yeni SPK kanununun yürürlüğe girmesiyle, önce İstanbul Altın Borsası ve İMKB'nin birleştirilerek Borsa İstanbul A.Ş'nin kurulacağını, bir ay içinde de VOB'un eklenmesinin hedeflendiğini belirterek, stratejik ortaklık konusunda ise 2013 ortasına kadar karar vermeyi hedeflediklerini söyledi. Borsa İstanbul'da kamunun payı yüzde 49, Borsa'nın payı yüzde 41 olacak.

GAYRİMENKULE 2013'TE 5 MİLYAR $ GELİR
Gayrimenku l Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Işık Gökkaya, yabancılara mülk satışıyla gayrimenkul sektörüne 2013'te 5 milyar dolar yabancı sermaye girebileceğini söyledi. Bu yıl ikinci çeyrek itibarıyla yabancılara gayrimenkul satışının 741 milyon dolar olduğuna işaret eden Gökkaya, mütekabiliyet yasasının yabancılara gayrimenkul satışına ivme kazandıracağını belirterek, "Yabancılara mülk satışıyla sektöre 2013'te 5 milyar dolar sermaye girebileceğini tahmin ediyoruz. Ek düzenlemeler yapılırsa orta vadede 10 milyar dolara çıkabilir" dedi.

SUİİSTİMALE İZİN VERMEYİZ
BDDK Başkanı Mukim Öztekin, bankacılık sektöründe kredi kartları ve tüketici kredilerinde rasyonellik dışı uygulamalara izin vermeyeceklerini söyledi. Öztekin ayrıca, yeni lisans verme konusunda titizlikle hareket ettiklerini belirtti.


BİZE ULAŞIN