Platini kuralları ligde kulüp bırakmaz

Beşiktaş'ın eski yöneticisi, Jolly Tur'un sahibi Sinan Vardar, futbol kulüplerinin borçlarına dikkat çekerek, "Eğer bugün UEFA kriterleri uygulansa bu ülkede takım kalmaz" dedi

Son dönemde futbol denilince maçlar kadar kulüplerin borçları, şike, altyapı konuşulmaya başlandı. Biz de bu hafta işadamı kimliğiyle tanıdığımız bir futbol aydınını köşemizde ağırladık. Jolly Tur'un Onursal Başkanı Sinan Vardar... Kendisi tam bir Beşiktaş âşığı, profesyonel futbolculuk yapmış, yöneticisi olarak siyah-beyazlı kulübe yıllarca emek vermiş ve yüzlerce futbolcu yetiştirmiş bir isim. Sohbetimizde birçok başlık çıktı. Vardar, kulüplerin borçlarına dikkat çekip 2014'te yürürlüğe girecek Platini kurallarından (Finansal Fair Play) sonra Türkiye'de hiçbir takımın kalmayacağını söylüyor. 18 yaşına geldikten sonra çok yetenekli oyuncuların menfaat çeteleri yüzünden A takımında yer bulamadığını anlatan Vardar, "Altyapı için maddi kaynaklarımı vermeye hazırım" diyor.

Siz yıllarca Beşiktaş'ta yöneticilik yaptınız. Altyapı üzerine çalıştınız. Birçok ismi Türk futboluna kazandırdınız. Kulüpler ne yapabilir bu konuda?
18 yıl profesyonel futbol oynadım ve üç kulüpte başkanlık yaptım. Beylerbeyi, Göztepe ve Beykoz'u anonim şirket yaptım. Beşiktaş'ın altyapısını kurdum. Türkiye'de ihracat anlamında futbolcu sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Ben turizmciyim. Ülkeye 5-6 milyar dolar döviz getirdim. Ama içimde uhdedir neden futbolcu ihraç edemiyoruz diye. Bizim futbolcularımız Brezilyalılar'dan daha yetenekli. Bu çocukları alıp getiriyorsunuz 18 yaşında ama bunlar A Takım'ında yer alamıyor, ikinci, üçüncü liglere gidiyor. O liglerdeki kulüplerde büyükler gibi ekonomik kriz içinde. Dolayısıyla orada kaybolup gidiyorlar. Bunun da başlıca sebebi yabancı transferler. Bu sistemi düzeltmek için Kulüpler Birliği Yasası'nın çıkarılması lazım.

Kulüplerin hepsi borçlu diyorsunuz. Platini kuralları gelince Türk futbolunda kulüp kalır mı?
Eğer bugün UEFA kriterleri uygulansa bu ülkede takım kalmaz. Belki Gençlerbirliği ya da birkaç kulüp olur. Bucaspor altyapı ile mucizeler yarattı, A Takım'a çıktı. Sonra 10 tane yabancı sporcu aldı borç batağına battı. Dediğim gibi 18 yaşına geldikten sonra çok yetenekli oyuncular A Takımı'nda yer bulamıyor. Bu çocukları medyanın önüne çıkarıp, kamuoyu baskısıyla A Takımı'nda oynamalarını sağlamak lazım.

MENFAAT ÇETELERİ VAR
Kim engelliyor bu altyapıdan yetişenleri...
Sistemde menfaat çeteleri var.

Menajerleri mi kastediyorsunuz?
Tabii işini düzgün yapanlar da var. Ama maalesef bakıyorsunuz bugün Beşiktaş yaptığı transferlerin son yıllarda dörtte üçü kadar miktarını menajerlere ödemiş. Diğerleri de aynı durumda. Kulüp içinde ve medyada da bu sistemden faydalananlar var.

Yani altyapıdan futbolcu çıkıyor ama yok ediliyor diyorsunuz.
Kesinlikle... Gordon Milne'in röportajını okudum. "Türk futbolundaki en büyük bela yabancı futbolculardır. Gençlerin önü kapanıyor" diyor.

FUTBOLA AKADEMİ KURMAMIZ GEREK
Üstelik futbolcu ithal edip cari açık yaratıyoruz...
Doğru. Yetenekli Türk futbolcuları yaşam koçları eşliğinde eğitilmeli. Bunların birçoğu eğitimsiz, varoşlardan geliyor. Altlarına Ferrari çekip, eğlenceye dalıyor. Benim planım futbol akademisi kurmaktı. İçimde uhdedir.

TFF ile kulüpler kuramaz mı?
TFF'nin futbol akademisi kurması şart.

Şike konusunda ne diyorsunuz?
Kimse kimseyi aldatmasın futbolda şike vardır. Bu kadar para harcayıp sonuç alınamayınca taraftar ve medya baskısı yüzünden yanlış yola sapılabiliyor.

Maliye Bakanı yüzde 100 haklı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek vergi oranının yüzde 35'e çıkarılacağını söyledi. Ne diyorsunuz?
Bakan'a yüzde 100 hak veriyorum.

Tekrar yöneticilik düşünüyor musunuz?
Bizim gibi idealist insanlara iş yaptırmıyorlar. Ama Beşiktaş'ta başkanın danışmanı olarak göreve hazırım.

Fikret Orman'ı nasıl buluyorsunuz?
Fikret Orman, Tamer Kıran, Ahmet Çebi ve diğer arkadaşlar çok özveriyle çalışıyorlar. Ben de devamlı diyalog halindeyim. Kendilerine teşekkür ediyorum. Çalışmalarını olumlu buluyorum.BİZE ULAŞIN