Avrupa'nın alabalığı Alarko Leröy'den

Helal gıda sertifikası ve koşer belgesi bulunan Alarko Leröy şimdi de İngiliz Perakendecilik Konsorsiyumu Standardı belgesini (British Retail Consortium Standard -BRC) almak için kolları sıvadı. Belgeyi kısa zamanda alıp Avrupa'ya füme ve fileto alabalık ihracatına başlayacaklarını söyleyen Alfarm Alarko Leröy Genel Müdürü Bülent Işık, 2013 yılının ilk çeyreğinde Hollanda ve Belçika'ya ihracat yapacaklarını belirtti. Bu amaçla İzmit'te 3 milyon dolarlık yatırımla yeni bir işleme tesisi kurmayı planladıklarını dile getiren Işık, işe ilk etapta bin ton balık satarak başlayacaklarını söyledi.

YILL IK İTHALAT 3 BİN 500 TON
Şu anda sadece Norveç'ten ağırlıklı olarak somon, kalkan ve kod balığı ithal ettiklerini ifade eden Işık, 2012 yılını 3 bin 500 ton balık ithalatıyla kapatacaklarını belirtti. "Norveç'ten haftada 100-120 ton civarında taze balık getiriyoruz" diyen Işık, Şili ve Peru'dan da uygun fiyatla balık getirme planları bulunduğunu söyledi. Işık, bu yıl 50 milyon TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

DAĞITIMDA SIKINTI YAŞANIYOR
Metro, CarrefourSA başta olmak üzere ürünlerini birçok zincir markete sattıklarını söyleyen Bülent Işık, "Taze ürün dağıtımında Türkiye'de büyük sıkıntı var. Ağırlıklı olarak Akdeniz, İç Anadolu, Ege ve Marmara Bölgesi'ne işlenmiş ürün dağıtıyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN