Çağdaş sanatta yeni merkez İstanbul

Contemporary İstanbul dünyanın dev galerilerinin akınına uğradı. Katılımcılar, "Hızla gelişen ekonomi, İstanbul'u da çağdaş sanatta geleceğin merkezi yaptı" dedi

7'nci kez düzenlenen Contemporary İstanbul bugün sona eriyor... İlk iki günün verilerine göre fuarı 28 bin kişi ziyaret etti ve eserlerin yüzde 32'si satıldı. Elbette son iki günün verilerinin bu rakamların çok daha üzerinde olması ve toplam satışın 100 milyon doları aşması bekleniyor. Fuarda en çok ilgi gören eserleri incelediğimizde bunların aynı zamanda en pahalılar olduğunu görüyoruz. Özellikle Portekizli Cordeiros Galeri'de yer alan 2 milyon değerindeki Andy Warhol tablosu ve Marlborough Galeri'nin sergilediği 700 bin dolar değerindeki Botero tablosu yerli koleksiyonerlerin en fazla ilgisini çeken eserler oldu. Opera Galeri ise 3.5 milyon euroluk fiyatıyla fuarın en pahalı eseri olan Jean-Michel Basquiat tablosuyla dikkatleri üzerine çekti. Bu yıl fuara 57'si yabancı toplam 102 galeri, 612 sanatçıyla katıldı. Katılan yabancı sanat galerileri arasında dünya sanat piyasasında etkin rol üstlenenler de vardı. Marlborough, Haunc of Venison, Cordeiros, Opera, Acoris Andipa fuar kapsamında ilk kez İstanbul'a gelen galeriler oldu. Bu hafta Eko Sanat'ta müşteri profillerinde dünyanın önde gelen koleksiyonerlerini barındıran bu galerilerin sahipleri ve yöneticileriyle bir araya geldim. Ve İstanbul'a gelme nedenlerini sordum. Hepsi ortak bir cevapta birleşti: "Ekonominin geliştiği ülkelerde sanat piyasası da gelişiyor. Bu anlamda Türkiye geleceğin sanat merkezlerinden biri olmaya aday."

Maria Katz, Marina Gisich Galeri
Yeni hedefimiz Doğu pazarı

Daha önce Rusya'daki galeriler Batı'ya açılmak isterdi. Ama şimdiki hedef Doğu oldu. Bu yüzden İstanbul bizim için çok önemli. İstanbul'da çok bilinçli koleksiyonerler var. Eserlerimizin önemli bir kısmını sattık ve gelecek yıl tekrar fuarda yerimizi almak istiyoruz.

Frank Pages, Frank Pages Gallery
İstanbul geleceğin şehri

İstanbul'un potansiyeli yabancı yatırımcıların dikkatini çekiyor. Koleksiyonerleri dünyada en iyiler arasına girdi. Özel müze açanların ve vakıf kuranların sayısı ortada. Üstelik çok sofistike ve bilinçliler. Dünyayı geziyor ve ne istediklerini biliyorlar. Contemporaray İstanbul'a bu yıl Marlborough, Opera Gallery gibi dünyanın en iyi galerileri de katıldı. Eserlerin satışları da oldukça iyi gidiyor.

Laura Bulian, Laura Bulian Galeri
Yabancılar için cazibe merkezi

Contemporary İstanbul her geçen yıl daha fazla galerinin ve koleksiyonerin dikkatini çekiyor. Geçen yıl Dubai'de tanıştığım Türk koleksiyonerler bu yıl fuara katılmamda etkili oldu. İstanbul'da kurulan özel müzeler de başlı başına bir cazibe merkezi.

Pierre Levai, Marlborough Galeri
Mayısta geri geliyoruz

New York'ta bizi ziyaret eden çok sayıda Türk koleksiyoner vardı. Biz onların ayağına geldik ve kendi ortamlarında onlara bir sergi düzenlemek istedik. Boteroi Valdes, Picasso grafikleri gibi pahalı ve önemli eserler sergiliyoruz ve satışlarımız iyi gidiyor. 2013 Mayıs'ta Pera Müzesi'nde Manolo Valdes sergisi düzenlemek için geri geleceğiz.

Yılın en yaratıcı icadını Mim Art sergiliyor
Bu yıl fuarda yerli galerilerdeki yabancı sanatçılar da oldukça iddialı. Mim Art Gallery'nin temsil ettiği sanatçılar fuarda en çok ilgi gören isimler arasında. Time Dergisi'nin bu yıl 'Yılın İcatları' arasında birinci seçtiği Hollandalı sanatçı Berndnaut Scmilde'nin kapalı mekânda bulut projesini Mim Art Gallery'de görebilirsiniz. Sanatçının 'Nimbus' ismini verdiği eser sis makinesiyle kapalı alanda bulut oluşmasını sağlıyor. Ayrıca Shmilde'nin 'Rainbow' (Gökkuşağı) isimli eseri de yine Mim Art Gallery'nin sahibi Ali Hatemi tarafından sergileniyor. Mim Art'ın temsil ettiği bir diğer sanatçıysa üç ay boyunca Londra'da Street Art Magazine'in kapağında yer alan Aquiles Yubero. Ama stantta en çok ilgiyi Alien figürünün de yaratıcısı olan Rudi Giger'e ait işler görüyor. Sanatçının limitli sayıda üretilen Alien heykelleri 45 bin, 15 bin ve 10 bin eurodan satılıyor. Hatemi, fuarın ardından Giger'in 350 bin euroluk heykellerini İstanbul'da sergileyeceğini söylüyor. Ayrıca tüm dünyada büyük ilgi gören Giger mağazalarının İstanbul şubesinin de yolda olduğu müjdesini veriyor.

BİZE ULAŞIN