Konutta KDV isyanı

Turkuvaz Yayın Grubu konut üreticileri ile Bakan Bayraktar'ı bir araya getirdi. Sektör KDV belirsizliğinin çözülmesini istedi. Bakan ise "Adaletsizlik var, çözeceğiz" dedi

Türkiye'nin en büyük konut üreticileri ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Turkuvaz Yayın Grubu'nun düzenlediği zirvede bir araya geldi. Zirveye gayrimenkule getirilen vergiler ve bu alanda yapılan spekülasyonun sektöre verdiği zarar damga vurdu. İnşaatçılar Türk ekonomisi için hayati olan, cari açığın finanse edilmesine kalıcı katkı sağlayacak sektörün, özellikle son KDV uygulamasıyla belirsizliğe itildiğini dile getirdi. Bakan Bayraktar da inşaatçılardan gelen talebi haklı buldu.

KÜÇÜK KONUTLARDA ARTMASIN
Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, KDV uygulamasının eskisi gibi devam etmesi gerektiğini belirterek, "Bizim satışlarımızın çoğunu 150 metrekarenin altındaki konutlar oluşturuyor. KDV eklenirse müşteri alamaz, biz satamayız. Maliye'de KDV alacağım diye bekler durur. KDV'yi küçük konutlarda artırmamak lazım. Pahalı olması değil, insanın ihtiyacından fazlası lükstür" diye konuştu.

EN İYİSİ KDV'Yİ KALDIRIN
Devletin inşaatı ölü yatırım olarak gördüğünü söyleyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halit Dumankaya ise "Devlet inşaatçıya vurdukça toz çıkıyor. Değer ve metrekare orantısı işin içine girerse Maliye'yle anlaşamayız. Siz en iyisi KDV'yi kaldırın da siz de rahat edin, biz de..." dedi. KDV alacaklarına da değinen Dumankaya "En küçük müteahhidin bile 50 bin TL KDV alacağı var. İadeleri 3 senede almamız gerekirken bu 4 seneyi buluyor, hatta geçiyor. Maliye borcumuza karşılık hemen faiz işletiyor. Bu adaletsizlik" diye konuştu.

SEKTÖR ÇÖKER

Emlak alım vergisinin her gün arttığını, bunun kayıt dışılığı beraberinde getireceğini söyleyen Halit Dumankaya "Tüketici Kanunu'nda da düzenlemeler yapılması gerekir. Dolandırıcılık yapanla, dürüst çalışanı ayırmak lazım" diye konuştu. Türkiye için sektörün çok önemli olduğunu söyleyen Teknik Yapı Yönetim Kurulu ve İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım da "Bizim dertlerimizi ancak siz çözebilirsiniz. Yoksa bu sektör çöker" dedi.

SEKTÖR ÜLKEYE KATMA DEĞER SAĞLIYOR
Zirveye ev sahipliği yapan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise açılış konuşmasında, "Geçen sene gerçekleştirdiğimiz toplantımızda kentsel dönüşüm konusu öncelikli gündemimizdi. Sonrasında sayın bakanımızın zaten geçmişten beri önemsediği kentsel dönüşüm kararları çıktı. Şimdi sektörün önünde sadece İstanbul'da değil Türkiye genelinde önemli bir iş alanı oluştu. Tabii bu sektörün ekonomimize kattığı katma değeri söylememize gerek yok, hepimiz bunda hemfikiriz. Bütün yayın gruplarımızla birlikte, sektöre ve ülkemizin menfaatine yönelik her türlü kararda tam destek vermekteyiz" diye konuştu.

DEĞER VE M2 ORANTILI ÇÖZÜM BULACAĞIZ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Iğdır'da vatandaş 160 metrekare daireyi 200 bin TL'ye alıyor ve yüzde 18 KDV veriyor. Akatlar'da 110 metre daireye 1 milyon TL veren vatandaş KDV vermiyor. Burada adaletsizlik var. Bu konuda çalışıyoruz. Ancak yüzde 100 adaletli olmak çok zor" dedi. Dairede lüksün büyüklükle orantılı olmadığını söyleyen Bayraktar, "Etiler'de 135-140 metrekarelik daire 1 milyon 200 bin TL. Ama Bağcılar'da 150 metrekarelik daire 200 bin TL. Şimdi hangisi gariban... Değer ve metrekareyle orantılı bir çözüm bulacağız. İnşaat sektörü ülkenin genel kalkınması açısından çok önemli bir sektör" diye konuştu.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?
EA İnşaat GM Hakan Gümüş
GYODER Başkanı Işık Gökkaya
Ege Yapı YKB İnanç Kabadayı
Torkam İnşaat YKB Mahmut Dereli
Mesa İGM Mert Boysanoğlu
Emlak Konut GYO GM Murat Kurum
Beyaz İnşaat YKB Muammer Beyaz
İNDER ve Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım
Eroğlu Yapı YKB Nurettin Eroğlu
Artaş İnşaat YKB Süleyman Çetinsaya
Özyurtlar İnşaat YKB Tamer Özyurt
İş GYO GM Turgay Tanes
Dap Yapı YKB Ziya Yılmaz

BİZE ULAŞIN