Patron kopyalamaya neşter

SABAH'ın "kopyalama" haberleri ses getirdi. Mali Suçlar ve BTK geniş çaplı soruşturma başlattı. İnternet üzerinden yüzbinlerce işadamının ve bakanın bilgilerini kopyalayıp satan şirketler araştırılıyor

SABAH'ın gündeme getirdiği, ünlü işadamlarının kimlik bilgilerinin kopyalanıp, sahte şirketler açılması hatta Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın dahi kişisel datalarının satıldığı haberi kamu kurumlarını harekete geçirdi. Mali Suçlar Şube Müdürlüğü ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) konuyla ilgili soruşturma başlattı. Kimlik bilgilerinin nasıl sızdığı araştırılıyor.

BTK'DAN ÇİFTE İNCELEME
Soruşturmada GSM operatörü ve telekom şirketlerinin adının geçmesi üzerine devreye giren BTK, çifte inceleme yapıyor. Kurumun hem operatörleri hem de bunlara taşeron hizmet veren şirketleri mercek altına aldığı öğrenildi. Bir şirketin lisansı da iptal edildi. SABAH'a konuşan BTK Başkanı Tayfun Acarer, soruşturmaya konu olan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, bu alanda gerekli tüm adımları atacaklarını ifade etti. Türkiye'de bu konuda altyapı çalışmalarının güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Acarer, gerekli incelemeyi süratle başlatıp, bütün önlemleri alacaklarını söyledi.

VERİ ŞİRKETLERİNE SIKI TAKİP
BTK
Başkanı Acarer dün yaptığı açıklamada da Türkiye'de bir İnternet Servis Sağlayıcısı ile ortak çalışmalar yürüten Phorm Solutions firmasının, internet kullanıcılarının trafiklerini takip ettiği, kişisel bilgi güvenliği ve gizliliğini ihlal ettiğine yönelik iddiaların incelendiğini açıkladı. Acarer, "Phorm Solutions firmasıyla ilgili iddialar üzerine çalışma başlattık. Söz konusu firmanın yurtdışında gerçekleştirdiği faaliyetler, bunlara ilişkin alınan kararlar da dahil olmak üzere konuyu bütün yönleriyle değerlendiriyoruz" diye konuştu. Acarer, "Bu kapsamda yapılan çalışmaların neticesine göre, BTK tarafından gerekli işlemler tesis edilecek ve konuyla ilgili kamuoyuna ayrıca bilgilendirme yapılacak" dedi.

YASA MECLİS'TE BEKLİYOR
Türk iye'de kişisel veri güvenliği konusunda uzun süredir sıkıntı yaşanıyor. 2008'de konuyla ilgili yasal düzenleme Meclis'e gönderildi. 'Kişisel Verilerin Korunması Kanun Tasarısı' 5 yıldır Meclis'te yasalaşmayı bekliyor. Uzmanlara göre, yasanın gecikmesi yabancı sermayenin Türkiye yatırımlarını da etkiliyor. Avrupa Birliği de her yıl yayımladığı İlerleme Raporu'nda bu kanunun çıkmasına dair atıfta bulunuyor. Tasarı yasalaştığında en küçük kişisel veri ihlaline dahi ağır yaptırımlar gelecek. Hatta cep telefonuna gönderilen izinsiz bir SMS'e bile büyük cezal

ADINA 26 FİRMA AÇMIŞLAR!
SABAH'ın ortaya çıkardığı yolsuzluk dosyası iş dünyasının da en önemli gündem maddesi oldu. İşadamları telefon ve e-mail ile bu konuda yaşadıkları sıkıntıları anlattı. İşadamlarının birçoğu mahkemelerde kendisi üzerine açılan sahte şirket ve alınan kredilerle uğraşıyor. Bu isimlerden biri de daha önce İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde yöneticilik yapan A.L. Kendisi üzerine 26 ayrı şirket açılan işadamı, bütün ticari itibarının bittiğini, iki yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesini ise hâlâ sonuçlandıramadığını ifade ediyor.

BİZE ULAŞIN