Asya kaplanları Anadolu’da kükrüyor

Çin başta olmak üzere Asya kaplanlarının finans devleri Türkiye'ye geliyor. Güney Kore, Singapur ve Japonya'dan altı banka lisans başvurusu yaptı veya Türk bankalarla işbirliğine gitti

Napolyon Bonapart'ın "Bırakın Çin uyusun. Çin uyanırsa yer yerinden oynar" sözü gerçek oldu ve artık dünyanın bir çok yerinde başta Çin olmak üzere Asya kaplanları büyük alımlar yapıyor. Kaplanların finansta yeni durağı ise Anadolu oldu. Finans kuruluşlarının birbiri ardına temsilcilik açtığı, lisans başvurusu yaptığı ve ortaklığa gittiği Türkiye'de 2012'de altı banka yarışa girdi. Bank Of China ve Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) gibi Çinli bankaların başı çektiği bu trendde Güney Kore, Singapur ve Japonlar da diğer oyuncular.

DEVLET POLİTİKASI OLDU

PriceWaterHouse Coopers'ın 2050 Yılı'nda Bankacılık Sektörü" raporundaki bir istatistik bu trendi açıkça gözler önüne seriyor. Rapora göre Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılında yani 2023'te Çin bankaları ABD bankacılık sektörünü geçmiş olacak. Türkiye'de TEB'in ortağı BNP Paribas'nın Çinli Bankası Nanjing'in Başkan Yardımcısı Bruno Weill bu trendin bir devlet politikası olduğunu söyledi. Çin ve Türkiye arasındaki finans ilişkilerini SABAH'a değerlendiren Weill, "Çin devleti Türkiye ile olan ekonomik ilişkileri ve doğrudan yatırımları artırmak için bunu bir devlet politikası olarak belirledi" dedi. Çin'in uluslararası yatırımlarına bakınca Türkiye'nin payının az olduğunu da söyleyen Weill, şu andaki politika değişiminin altyapı hazırlama konusunda da önemli olduğunu belirtti.

HALKBANK'A DA GELDİLER

Rekorlar kıran Halkbank halka arzında da yine Uzakdoğu'dan sürpriz bir atak yapan kurum, yüzde 9 hisse alan Government of Singapore Investment Corporation olmuştu. Adı henüz BDDK Başkanı Mukim Öztekin'de saklı olsa da Güney Koreli bir bankanın lisans alma konusunda niyetli olduğu biliniyor. Akbank ile işbirliği anlaşması imzalayan Çinli Bank of China da gelmeye niyetli olanlardan.

YABANCI PAYI %2

Yabancı bankaların Çin'de sektördeki payının yüzde 2 olduğunu söyleyen Bruno Weill, "Çin'de uluslararası bankalar bile yerel bankalar ile çalışmak zorunda" dedi. TEB Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çebioğlu ise Türklere oradaki yerel bankayla daha az maliyetli hizmet verebildiklerini söyledi.

ÇİN BANKALARI 2023'TE DÜNYA BİRİNCİSİ
Çin'in 2023'te birinciliği almasının ardından onu takip eden Brezilya ve Hindistan'ın dünyada bankacılık büyüklüğünde ilk 5'te yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. Dünyanın doğusunda bunlar olurken batısında ise İngiltere ve Almanya'nın ilk beşteki yerlerini kaybedecekleri tahmin ediliyor. Halihazırda dünya bankacılığının yüzde 8.8'ini elinde bulunduran Çin bu rakamı 2050'de yüzde 22.9'a çıkaracak. Türkiye ise binde 5'ten yüzde 1.7'ye çıkış yapacak.

JAPONYA'DAN ÜÇ DEV GELDİ
Bank of Tokyo-Mitsubishi UFC (BTMU), ağustos ayında lisans başvurusunu yaparken BDDK'nın izin süreci devam ediyor. Mizuho Corporate Bank ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation da diğer iki banka. Japonya'nın en büyük bankası olan Mitsubishi UFJ Financial Group'un toplam aktifleri 2.6 trilyon doları buluyor.

BİZE ULAŞIN