Klinik araştırma eğitimlerine destek

Lilly İlaç ve İstanbul Üniversitesi İlaç Araştırmaları Birimi, klinik araştırmalar konusunda hekimlerin bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla yeni bir eğitim programını hayata geçirdi.

Pazartesi 26.11.2012 00:00
ABONE OL
Eğitimlerin hedefi, Türkiye'deki klinik araştırma sayısını artırarak Ar-Ge yatırımlarına destek olmak. 26 Kasım 2012 – İstanbul Dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden Lilly ile İstanbul Üniversitesi İlaç Araştırmaları Birimi, Türkiye'de klinik araştırmalar konusundaki farkındalığı, araştırma sayısını ve ülkemize yapılan Ar-Ge yatırımlarını artırmaya destek olmak amacıyla işbirliğine giderek klinik araştırmalarla ilgili yeni bir eğitim programını hayata geçirdi.

İstanbul Üniversitesi İlaç Araştırmaları Birimi'nin liderliğinde İstanbul Teknokent'te düzenlenen "Klinik Araştırmalarda Temel Araştırıcı Eğitimi Kursu" başlıklı eğitim programı kapsamında araştırmacılar, klinik araştırma türleri ve yöntemleri, klinik araştırmalarda mevzuat, araştırıcının sorumlulukları, motivasyonel görüşme, iyi klinik uygulamalar gibi başlıklar altında klinik araştırmalarla ilgili çok sayıda bilgiye ulaşma imkanı buldu.

Programın Türkiye'de klinik araştırmalara yaklaşımı değiştirmesi ve araştırma sayısını artırması amacıyla hayata geçirildiğini belirten İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr Yağız Üresin, eğitimlerin önümüzdeki yıl içinde de hem temel hem de ileri eğitim düzeyinde devam edeceğini belirtti.

Lilly'de çalışmalarının merkezinin Ar-Ge olduğunu belirten Lilly Medikal Direktörü Suna Avcıl ise "Böyle bir programa destek vermemizin temel nedeni, ilaç sektörüde Ar-Ge'nin önemini vurgulayarak ülkemizin bu alandaki potansiyelinin artırılmasına katkıda bulunmaktır. Bugün dünyada yaşam süresinin uzamasına en büyük katkı ilaç sektörünün yenilikçi ilaç Ar-Ge'sinde yaptığı çalışmalardır" diye konuştu.

İlaç endüstrisinin Ar-Ge'ye ayırdığı yatırımın yılda yaklaşık 120 milyar dolar civarında olduğunu söyleyen Avcıl, bu rakamın yaklaşık yüzde 60'ını araştırma faaliyetlerinin, yüzde 40'ını klinik araştırmaların oluşturduğunu belirtti.

Türkiye'nin yenilikçi ilaç ve biyoteknoloji firmalarının dünyada her yıl yaptığı Ar-Ge yatırımından ancak 50 milyon dolar gibi, potansiyelinin çok altında bir pay aldığını vurgulayan Avcıl, "Pazar değeri açısından dünyanın en büyük 16. ilaç pazarı olan Türkiye, klinik araştırma sayısı açısından ise ancak 36.sırada yer almaktadır" diye konuştu.

Avcıl, 2012 Eylül ayı itibarıyla dünya genelinde http://www.clinicaltrials.gov adresine kayıtlı 179 ülkede yaklaşık 132.505 klinik araştırma yürütüldüğünü, Türkiye için ise kayıtlı sadece 1063 klinik araştırma bulunduğunu söyledi.

"Sektörde yenilikçiliği destekleyen iş ve yatırım ortamı kurulduğu takdirde bu tablonun değişeceğine ve daha fazla Ar-Ge yatırımının Türkiye'ye geleceğine inanıyorum" diyen Avcıl, Lilly olarak bu alandaki eksikleri araştırıp Türkiye'nin klinik araştırmalarda üst sıralara çıkmasına destek olmak için çalıştıklarını belirtti.