Tekfen'in 2.5 yıllık işi garanti, gözü yenilerinde

Tekfen İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Birgili, 10 ülkede iş kovalayan şirketin devam ettiği işlerin toplamının 2.4 milyar dolar olduğunu söyledi

İnşaat sektörünün dünya liginde Türk şirketlerinin başa güreştiği hep haber olur. Bu şirketlerden biri olan Tekfen Grubu'nun taahhüt bölümü, bu yıl 2.3 milyar liralık (1 milyar euro) cirosuyla sektörde petrol platformu, boru hattı, rafineri ve hatta nükleer santral gibi özellikli inşaatlarda uzmanlaşarak farklılaşıyor. Hedefi ise bugün için inşaatını yaptığı platformu 10-15 yıl gibi bir süre içinde tamamını kendisi yapar hale gelecek uzmanlığa kavuşmak. Tekfen İnşaat Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Osman Birgili 10 ülkede 24 projeyi tamamlamak için çalışmalarını sürdürdüklerini ve bugün itibariyle ellerinde halihazırda değeri 2 milyar 350 milyon dolarlık proje olduğunu belirtti. Birgili, "Buna göre önümüzdeki 2.5 yılımız dolu" diyor ancak yine de yeni işler almak için gözlerinin yakın coğrafyada önemli projeler peşinde olduğunu da ekliyor.

Bir platform 6 Eyfel kulesi demek

Bakü'de yapımı süren 3 milyar dolar maliyetli platformun yüzde 10'unu Tekfen yapıyor. 18 bin 500 tonluk platformda 650 kilometrelik kablo kullanılmış. Proje müdürü Bülent Güney platformun altı Eyfel kulesi büyüklüğünde olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN