Baba kaplan borsada

Anadolu sermayesinin en büyük şirketlerinden TÜMOSAN, 28- 29-30 Kasım'da halka arz için talep toplayacak. Dizel motor üretimi de yapan TÜMOSAN, İSO-500'de 185'inci sırada yer alıyor

Türkiye'nin en büyük 500 şirketi arasında 185'inci sırada yer alan Albayrak Grubu iştiraklerinden Türk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nde (TÜMOSAN) halka arz için geri sayım başladı. 28-29-30 Kasım tarihlerinde arz için talep toplayacak olan TÜMOSAN, borsaya girmek isteyen Anadolulu şirketlerin de izlediği grup oldu. Arzın başarısıyla Anadolu'da üretim yapan şirketlerin borsa yoluna çıkmak için 'moral güç' kazanacağını söyleyen Albayrak Grubu CEO'su Dr. Ömer Bolat, arzın bu açıdan da çok önemli olduğunu belirtti. 10 gün önce yapılan kurumsal analistler toplantısında arzın Anadolu'da büyük ilgi uyandırdığı bilgisinin verildiğini söyleyen Bolat, "Bu arzın başarılı olmasını sadece biz değil, herkes istiyor. Çünkü arzın başarısıyla, borsaya gelmek için diğer Anadolu kaplanları da güç bulacak" diye konuştu. 2011 İSO-500 listesinde 185'inci sırada yer alan TÜMOSAN'ın, Konya'da 1.6 milyon metrekare üzerinde 82 bin metrekare kapalı alanla Türkiye'nin tek çatı altında en büyük traktör üretim kapasitesine sahip olduğunu belirten Bolat "TÜMOSAN'da 10 farklı dizel motor ve 174 farklı traktör modeli üretiliyor" diye konuştu.

45 BİN TRAKTÖR ÜRETİYOR
Şirketten verilen bilgiye göre ise TÜMOSAN'ın Konya'daki fabrikasında üç vardiyada yıllık 45 bin traktör üretim kapasitesi ve üç vardiyada yıllık 75 bin dizel motor üretim kapasitesi bulunuyor. Şirket, ayrıca10 farklı dizel motor ve 22 ana model altında 174 farklı traktör modeli üretiyor. TÜMOSAN'ın, son 30 yılda 170 bin dizel motor ürettiği belirtilen açıklamada şu bilgiler verildi: "AB emisyon standardına uygun 3 ve 4 silindirli 50-105 beygir arası güce sahip traktörler üreten TÜMOSAN, 2014 yılında devreye alınacak yeni standartlara da şimdiden hazır."

CARİ AÇIĞI AZALTACAK

TÜMOSAN'ın Türkiye'de üretimi gerçekleştirilmeyen 115-125 beygir gücündeki traktörlerinin TÜBİTAK destekli Ar-Ge çalışmalarının tamamladığı böylece cari açığın azaltılacağı belirtildi. Açıklamada, toplam 355 personeli bulunan TÜMOSAN'ın, Türkiye'nin tamamına yayılmış 400 noktada da yetkili servis ağıyla hizmet verdiği de vurgulandı.


BİZE ULAŞIN