Beton santralini uçuran KOBİ

Çerkezköy'de dünyanın en hafif beton santrallerini imal eden Elkon, böylece devasa ürünlerini gemi yerine TIR'la taşımaya başladı. Özel metaller geliştiren şirket 82 ülkeye karayoluyla santral sattı

82 ülkede 2 binden fazla beton santrali kuran Elkon, inşaat sektöründe ilginç bir yeniliğe imza attı. Özel alaşımlar kullanarak çelik ve demir yerine daha hafif. ancak daha güçlü metaller geliştiren şirket, dünyanın en hafif beton santrallerini kurmayı başardı. Bu sayede lojistik avantajı yakalayan firma, gemi yerine TIR'larla beton santrali ihraç etme şansı yakaladı. Kısa sürede küresel pazardaki etkinliğini katlayan Elkon, sadece 1 ayda 40'a yakın ülkeye santral kurarak bir rekora imza attı. 82 ülkeye beton santrali üretip kurduklarını ifade eden Elkon Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Alpagut, başarının arkasında Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının yattığını ifade ediyor. Hantal beton santralleri yerine çok daha pratik, taşınıp ve kurulabilen santraller geliştirdiklerini ifade eden Alpagut, "Geliştirdiğimiz sistem sayesinde 1 günde 1 santral üretebiliyoruz. 1 santrali ortalama 5 TIR ile ihraç ediyoruz. Bu yeniliğimizi bilişim sistemleriyle de güçlendirdik. Binlerce santralimize İstanbul'dan ulaşabiliyoruz. Özel geliştirdiğimiz yazılımlar sayesinde bir arıza halinde buradaki mühendislerimiz devreye girerek her türlü sorunu anında giderebiliyor" şeklinde konuştu.

ÜRETİM ARTIYOR
Çerkezköy'de 65 bin metrekare alanda üretim gerçekleştirdiklerini ifade eden Alpagut, "Yıllık 300 adet beton santrali kurma kapasitemiz var. Rusya en etkili pazarımız. Ancak Afrika'da da sessiz sedasız büyüyoruz" dedi.

Hem sanayici hem de ünlü besteci
Mustafa Alpagut sanayiciliğin yanı sıra besteci kimliğine de sahip. Aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği'nde de okuyan Alpagut'un besteleri arasında, "Dertlerimi zincir yaptım", "Aşkın mahpushane", "Alma alma yanakları al gibi", "Hatıra defteri", "Satmışım anasını ben bu dünyanın", "Yanan mum" gibi ünlü sanatçıların uzun yıllardır seslendirdikleri eserler yer alıyor.

İhracatçı birliğine fuar desteği
Türkiye'deki ihracatçı birliklerine üye şirketler bireysel olarak katıldıkları uluslararası fuarlarda belli miktar ve oranlar çerçevesinde maddi destek alıyor. Yakın zamanda değişen yönetmelikle Türkiye'de yerleşik kurum, kuruluş veya üretici/imalatçı organizasyonlarını kapsayan desteklemeye Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş, ihracatçı birliğine üye şirketler de dahil edildi. Ayrıntılı bilgiyi www.ekonomi.gov.tr adresinden bulmak mümkün.

Türk girişimcilere New York kapısı
Global Student Entrepreneur Awards (GSEA) tarafından tüm dünyadaki üniversiteler arasında girişimciliği teşvik etmek amacıyla düzenlenen Global Üniversiteli Girişimci Yarışması sonuçlandı. Bu yıl Türkiye ayağı Akbank'ın katkılarıyla, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda ve Bizz Consulting işbirliğiyle yapılan yarışmanın ABD'nin New York kentindeki yarı finalinde Türkiye'yi temsil eden girişimci Batuhan Yılmaz, 14 jüri üyesinin 6'sından tam not alarak finale yükseldi.

BİZE ULAŞIN