'Vergiden kaçmak mide bulandırıcı'

Dünyanın üçüncü en zengini Warren Buffett'tan zengin vergisi düzenlemesine destek geldi. Ünlü milyarder, düşük vergi için para kaçırmayı "mide bulandırıcı" olarak nitelendirdi

ABD'de borçluluğu azaltmak için 'mali uçurum' tartışmaları sürerken Türkiye'nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkede gündeme gelen 'zengin vergisi'ne ilginç bir destek geldi. Dünyanın üçüncü ABD'nin ise ikinci en zengin en ismi olan ünlü işadamı Warren Buffett, zenginlere yönelik vergilerin artırılması çağrısını yenilerken, yüksek vergi oranlarının yatırımı azaltacağı teorisini eleştirdi. Ünlü dolar milyarderi varlıklı kişilerin yüksek vergilerden kurtulabilmek için paralarını götürmelerinin 'mide bulandırıcı' olduğunu belirtti. Buffett, New York Times gazetesinde yer alan yazısında yıllık 500 bin dolardan fazla kazananlara yönelik vergi oranının artırılması gerektiğini söyledi. Forbes listesine göre 46 milyar dolarlık varlığı olan Buffett, Kongre'yi ve Barack Obama'yı mali uçurumun çözümünde bir vergi artışının yer alması konusunda ikna edebilmek için ağırlığını kullanıyor. Warren Buffet, yazısında ayrıca varlıklı kişilerin yüksek vergilerden kurtulabilmek adına Cayman Adaları gibi yerlere paralarını götürmelerinin ise ahlaki bulmadığını belirtti.

DÜŞÜK ORAN SÖZÜ
ABD'li yasa yapıcılar geçtiğimiz haftayı Şükran Günü nedeniyle tatille geçirdiler. Bu haftayı da yaklaşık 600 milyar dolarlık mali uçurum sorununu çözmek için görüşmelerle geçirecekler. Vergi artırımına karşı çıkan Mitt Romney ve Grover Norquist gibi Cumhuriyetçiler, yasa yapıcılara herhangi bir vergi artırımı olmayacağına dair söz vermeleri yönünde çağrıda bulundu. Daha düşük oranların ABD ekonomisinde toparlanmaya yol açacağını belirtmişlerdi.

BİZE ULAŞIN