Çevreci enerjiye 2.7 milyar

Hükümet, çevreci enerji üretimini desteklemek amacıyla kesenin ağzını açıyor. Sadece termik santrallerin çevreye etkilerini en aza indirmek için 2013'te 1.5 milyar TL'lik yatırım yapılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, termik santrallerin çevreye etkilerini en aza indirmek için bugüne kadar 1.2 milyar TL'lik arıtma ve yenileme yatırımı yaptıklarını söyledi. Yıldız, termik santrallerin baca gazı kükürt arıtma tesisleri, elektro filtreler ve kül stoklama sahaları yatırımlarını hız kesmeden devam ettirdiklerini belirterek "Önümüzdeki dönemde santrallerimizde en az 1 milyar liralık daha çevre yatırımı yapacağız" şeklinde konuştu.

2013'TE İHALEYE ÇIKILACAK

Soma Termik Santrali'nde rehabilitasyon çalışmaları devam ederken, Kangal ve Seyitömer santralleri için 2013'te ihaleye çıkılacak. Diğer santrallerin rehabilitasyon çalışmaları eklenince harcanacak para 1.5 milyar lirayı bulacak. Termik santrallerin arıtma tesisi yenileme çalışmalarına toplam 2.7 milyar TL'lik kaynak ayrılmış olacak.

HES'DE ÇEVRECİLERE DESTEK

Küçük Hidroelektrik Santrallerin (HES) yerli kaynaklar kapsamında olduğunu, çevreye zarar veren HES'lere karşı olduklarını söyleyen Yıldız, "Çevre hassasiyeti göstermeyenlere sorumlulukları hatırlatılacak. Sorumluluğunu yerine getirenlere ise destek olunacak" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN