İran, Türkmenistan'dan gaz istiyor

Türkmenistan'ı ziyaret eden İran Petrol Bakanı Rüstem Kasımi bu ülkeden tedarik ettikleri doğalgaz miktarını arttırmak istediklerini söyledi.

Kalabalık bir heyetle Aşkabat'a gelen Kasımi, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

Görüşmede, doğalgaz sektöründeki işbirliği ön plana çıkarken, iki ülke ekonomileri için stratejik öneme sahip olan enerji işbirliği hususunda görüş alış-verişinde bulunuldu. Türkmenistan ile İran'ın söz konusu işbirliğine büyük önem verdiği kaydedildi.

İran Petrol Bakanı Kasımi, Türkmenistan'ın enerji siyasetini desteklediklerini ve bu ülkeyle işbirliğini daha da geliştirmek istediklerini belirtti. Kasımi, Türkmenistan'ı ziyaret etmekteki amacının bu ülkeden tedarik ettikleri gazın arttırılması olduğunu söyledi. Türkmen yönetimi ile bu konu üzerinde yoğunlaşacaklarını ifade eden Kasımi, Tahran-Aşkabat hattında işbirliğinin mevcut düzeyinden memnun kaldıklarını belirtti.

Türkmen Lider Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın İran'a doğalgaz tedariki konusunda üslendiği yükümlülükleri yerine getirdiğini ve bu ülkeye uzun vadeli ve istikrarlı biçimde doğalgaz ihraç ettiklerini kaydetti.

Bakan Kasımi, sözleşmelerin koşullarına sıkı bağlı kaldıkları için teşekkür ederek, Berdimuhamedov'a İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın yazılı mesajını iletti. Ahmedinejad mesajında, ülkeler arasındaki diyaloğun son derece başarılı sürdürüldüğünü, karşılıklı yararlı işbirliğinin sürekli güçlendirilmesi için büyük bir potansiyelin bulunduğunu belirtti.

Türkmenistan, İran'a iki ayrı hattan doğalgaz sevkediyor. Ocak 2010'da hizmete açılan Devletabat-Serahs-Hangeran hattı ile İran'a ihraç edilen gaz miktarı arttırıldı. Türkmenistan, 1997 yılında hizmete açılan Körpece-Gurtguyı boru hattıyla İran'a doğalgaz ihracatını başlatmıştı.

BİZE ULAŞIN