SGK'da genel kurul heyecanı

SGK'nın önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek 3. Olağan Genel Kurulu'nda, işçi, işveren, kamu çalışanı, emekli ve esnafı temsil edecek 5 yönetim kurulu üyesi seçilecek.

SGK Yönetim Kurulu, başkan dahil 10 kişiden oluşuyor. Yönetim Kurulu'nda görev alan kurum başkanı, başkan yardımcısı, Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcisi, Maliye Bakanlığı temsilcisi ile Hazine Müsteşarlığı temsilcisi atama yoluyla; işçi, işveren, kamu çalışanı, emekli ve esnafı temsil eden 5 yönetim kurulu üyesi de seçimle belirleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in çağrısıyla 4 Aralık'ta toplanacak SGK 3. Olağan Genel Kurulu'nda, 5 yönetim kurulu asil ile aynı sayıda yedek üyelikleri için seçim yapılacak. Seçimle işçi, işveren, kamu çalışanı, emekli ve esnaf temsilcileri belirlenecek.

Genel Kurul'a işveren, işçi, memur, esnaf ve emekliler 9'ar temsilci gönderiyor. İşvereni temsil edecek yönetim kurulu üyelerini TİSK'in delegeleri, işçileri temsil edecek yönetim kurulu üyelerini Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in delegeleri, memurları temsil edecek yönetim kurulu üyelerini Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK'in temsilcileri belirleyecek. Emeklileri temsil edecek yönetim kurulu üyesini Türkiye Emekliler Derneği, Tüm İşçi Emeklileri Derneği ve Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği delegeleri seçecek, esnafı temsil edecek yönetim kurulu üyesini ise TZOB, TESK ve TOBB delegeleri belirleyecek.


EMEKLİLERİN ADAYI ERGÜN, İŞVERENLERİN ADAYI CIBIROĞLU

Genel kurula Türkiye Emekliler Derneği 7 delege, Tüm İşçi Emeklileri Derneği ve Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği ise 1'er delege gönderecek. Halen emeklileri temsilen SGK Yönetim Kurulu üyesi Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, yeniden yönetim kurulu üyeliğine aday gösterilecek.

Genel Kurul'a 9 delege gönderen TİSK ise yönetim kurulu üyesi Rahmi Cıbıroğlu'nu SGK yönetim kurulu üyeliği için aday gösterecek.

Öte yandan, genel kurulda, Türk-İş'in 7, Hak-İş ve Disk'in 1'er, TZOB'un 6, TESK'in 2, TOBB'un 1, Memur-Sen'in 4, Türkiye Kamu-Sen'in 3 ve KESK'in 2 delegesi oy kullanacak.

Genel Kurul'a toplam 66 delege katılacak. Genel Kurul'da, Milli Savunma, İçişleri, Maliye, Sağlık, Gümrük ve Ticaret, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Kalkınma, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıkları, Hazine Müsteşarlığı, Sayıştay, İŞKUR, YÖK, Türkiye Barolar Birliği, Türkiye Noterler Birliği, Türk Tabipler Birliği, Türk Diş Hakimleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türk Veteriner Hekimler Birliği, TMMOB, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve TÜRMOB'un da delegeleri yer alacak.

BİZE ULAŞIN