Suudi Trump geliyor

Suudiler'in en büyük emlak şirketi yurtdışına Türkiye'den açılma kararı aldı. 6 milyar dolarlık aktifi bulunan Dar Al-Arkan, sukuk finansmanını en iyi kullanan şirket olarak biliniyor

Yabancıya konut satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası, Körfez ülkelerindeki emlak devlerini de Türkiye'ye getiriyor. Suudi Arabistan'ın en büyük emlak geliştirme şirketi Dar Al-Arkan, yurtdışına Türkiye'den açılmayı planlıyor. 24 milyar riyal, yani yaklaşık 6 milyar dolarlık aktifiyle Körfez ülkelerindeki en büyük gayrimenkul firmalarından biri olarak gösterilen Dar Al- Arkan Yönetim Kurulu Başkanı Youssef Al- Shelash, bölge dışına yönelik proje geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. "Türkiye'nin yanı sıra Malezya'ya da odaklanacağız" diye konuşan Al-Shelash, "Tamamlanmamış projeler de ilgimizi çekiyor" dedi. Suudi Arabistan Borsası'nda hisseleri işlem gören Dar Al-Arkan, yurtdışına açılma planında ise sukuk piyasasındaki birikimini kullanacak. 2010'da 450, bu yıl ise 1 milyar dolarlık sukuk ihracını gerçekleştiren Suudi şirket, varlığa dayalı finansman modeli olan sukuk (kira sertifikasyonu) ihracını en fazla gerçekleştiren emlak firması olarak öne çıkıyor.

AĞAOĞLU ÇALIŞMA BAŞLATTI
Türkiye ilk kez eylülde sukuk ihracı gerçekleştirdi. Hazine'nin 1.5 milyar dolarlık sukuk ihracına gelen 8 milyar dolarlık talep Türkiye'de özel sektörün de iştahını kabarttı. Türk Hava Yolları, filosunu sukukla genişletmeyi planlarken, emlak sektörünün de ihraca başlayacağı açıklanmıştı. Ağaoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu gayrimenkulde sukuk modeli üzerinde araştırma yaptıklarını, sukuku kullanabileceklerini belirtti.

3.3 MİLYAR DOLARLIK KENT KURUYOR
Körfez bölgesinin en büyük gayrimenkul geliştirme şirketlerinden biri olan Dar Al-Arkan, Shams Al- Araous, Shams Alriyadh, Al Qasr, Al Tilal gibi emlak projelerine imza attı. Suudi şirket son olarak 3.3 milyar dolarlık Qasr Khozam projesiyle 5 binden fazla konutun yanı sıra rezidans ve alışveriş merkezlerine yönelik küçük bir kent kuracak.

BİZE ULAŞIN